Google Pixel 10 batareya quvvatini cheklaydi
Google kompaniyasi yangi avlod smartfonlari – Pixel 10 seriyasi haqida muhim yangilikni e’lon qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Android Authority nashrining xabariga ko‘ra, ushbu qurilmalar batareya holatini kuzatib boruvchi maxsus funksiya bilan jihozlangan. Ushbu funksiya vaqt o‘tishi bilan akkumulyatorning maksimal quvvatini cheklab boradi.
Kompaniya ta’kidlashicha, yangi tizim batareya salomatligini nazorat qilib, 200 zaryad siklidan boshlab maksimal quvvatni bosqichma-bosqich kamaytirishni boshlaydi. Bu jarayon asta-sekin davom etib, 1000 siklga yetganda batareyaning quvvati sezilarli darajada pasayadi.
Natijada, bitta zaryadda ishlash muddati qisqaradi, lekin uzoq muddatda smartfon batareyasining umumiy ishlash davri uzayadi. Shuningdek, Samsung va Oppo kabi yetakchi kompaniyalar o‘z smartfonlarining batareyasi 1600 dan 2000 siklgacha ishlagandan keyin ham salomatligining 80 foizini saqlab qolishini ta’kidlamoqda.
Google esa bu ko‘rsatkichni 1000 sikl bilan cheklaydi. Bu holat foydalanuvchilar o‘rtasida turli munozaralarga sabab bo‘lmoqda.
Ma’lumot uchun, Google Pixel 9a modelida ham shunga o‘xshash yondashuvni qo‘llagan edi. U holda kompaniya batareyaning maksimal quvvatini cheklash orqali xavfsizlik muammolarini bartaraf etishga harakat qilgan, chunki ayrim qurilmalarda batareya yonib ketish xavfi yuzaga kelgani haqida xabarlar tarqalgan edi.
Xulosa qilib aytganda, Google’ning yangi qarori batareya xavfsizligi va uzoq umrli ishlashni ta’minlashga qaratilgan. Biroq raqobatchilar ko‘rsatkichlari bilan solishtirganda, Pixel 10 seriyasining sikl sonining kamligi atrofida turli bahs-munozaralar mavjudligi aniq.

Google Pixel 10 ограничивает мощность батареи
Компания Google объявила важную новость о новых смартфонах следующего поколения – серии Pixel 10. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации издания Android Authority, эти устройства оснащены специальной функцией, которая отслеживает состояние батареи. Эта функция со временем ограничивает максимальную мощность аккумулятора.
По словам компании, новая система контролирует здоровье батареи и начинает постепенно снижать максимальную мощность начиная с 200 циклов зарядки. Этот процесс продолжается постепенно, и к 1000 циклам мощность батареи значительно уменьшается.
В результате время работы от одного заряда сокращается, но в долгосрочной перспективе общий срок службы батареи смартфона увеличивается. Также ведущие компании, такие как Samsung и Oppo, утверждают, что батареи их смартфонов сохраняют 80% здоровья даже после 1600-2000 циклов работы.
Google же ограничивает этот показатель 1000 циклами. Это вызывает различные споры среди пользователей.
Для справки, в модели Google Pixel 9a также применялся похожий подход. В том случае компания пыталась решить проблемы безопасности, ограничивая максимальную мощность батареи, так как поступали сообщения о риске возгорания батарей в некоторых устройствах.
Подводя итог, новое решение Google направлено на обеспечение безопасности батареи и долговечности работы. Однако, по сравнению с показателями конкурентов, количество циклов серии Pixel 10 вызывает различные дискуссии.