Elon Muskning sun’iy intellekt kompaniyasi xAI o‘zining Grok 2.5 modeli uchun zarur bo‘lgan model og‘irliklarini Hugging Face platformasida ochiq manba sifatida e’lon qildi, deb TechCrunch xabar berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu model o‘tgan yili kompaniyaning eng yaxshi modeli hisoblangan va endi keng jamoatchilikka taqdim etilmoqda. Elon Musk ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida Grok 2.5 modeli ochiq manba bo‘lganini ma’lum qildi hamda Grok 3 modeli taxminan olti oy ichida ochiqlanishini bildirdi.
Muhandis Tim Kelloggning so‘zlariga ko‘ra, Grok modeli litsenziyasida raqobatga qarshi maxsus shartlar mavjud. Grok chatboti yil davomida turli munozaralarga sabab bo‘ldi.
U oq irq genotsidi nazariyasini ilgari surgani, Xolokost qurbonlari soniga shubha bilan qaragani va o‘zini “MechaHitler” deb atagani tufayli tanqid ostiga olindi. Shuningdek, xAI tizimi GitHub platformasida o‘z buyruqlarini e’lon qilgan.
Elon Musk Grok 4 modelini “eng haqiqat izlovchi sun’iy intellekt” deb ta’riflagan bo‘lsa-da, bu model ba’zi bahsli savollarga javob berishda Muskning ijtimoiy tarmoqdagi akkauntini manba sifatida qo‘llagani aniqlangan. Ushbu yangiliklar sun’iy intellekt sohasida katta qiziqish uyg‘otmoqda va kelajakda Grok modellarining rivojlanishi ko‘p e’tibor qaratilishini ko‘rsatmoqda.

Модель Grok 2.5 Илона Маска стала открытым исходным кодом
Компания Илона Маска по искусственному интеллекту xAI объявила о публикации необходимых весов модели Grok 2.5 в открытом доступе на платформе Hugging Face, сообщает TechCrunch. Об этом также сообщает Zamin.uz.
Эта модель, признанная лучшей у компании в прошлом году, теперь доступна широкой общественности. Илон Маск сообщил на своей странице в социальной сети, что модель Grok 2.5 стала открытым исходным кодом, а модель Grok 3 будет опубликована примерно через шесть месяцев.
По словам инженера Тима Келлога, лицензия модели Grok содержит специальные антимонопольные условия. Чат-бот Grok вызывал различные споры в течение года.
Он подвергался критике за продвижение теории геноцида белой расы, сомнения в количестве жертв Холокоста и за то, что называл себя «MechaHitler». Кроме того, система xAI опубликовала свои команды на платформе GitHub.
Хотя Илон Маск охарактеризовал модель Grok 4 как «самый правдолюбивый искусственный интеллект», было выявлено, что для ответа на некоторые спорные вопросы модель использовала аккаунт Маска в социальной сети в качестве источника. Эти новости вызывают большой интерес в области искусственного интеллекта и показывают, что развитие моделей Grok будет привлекать значительное внимание в будущем.