Bluesky Missisipida xizmatni to‘xtatdi, qonun sabab
Bluesky ijtimoiy tarmog‘i Missisipi shtatida xizmat ko‘rsatishni to‘xtatdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda TechCrunch nashri ma’lumot berdi. Qaror shtatda qabul qilingan yoshni aniqlash haqidagi yangi qonunga rioya qilmaslik sababli qabul qilingan.
Kompaniya juma kuni blogida e’lon qilgan xabarda, kichik jamoa bo‘lgani uchun qonun talab qiladigan texnik o‘zgarishlarni amalga oshirish imkoniyati yo‘qligi aytilgan. Shuningdek, qonunning keng qamrovi va shaxsiy hayotga ta’siri ham tanqid qilingan.
Missisipi shtatining HB 1126 qonuni barcha foydalanuvchilardan yoshini tasdiqlashni talab qiladi. 18 yoshgacha bo‘lganlar uchun ota-onaning roziligi ham zarur.
Qonunga rioya qilmaslik holatida har bir foydalanuvchi uchun 10 000 dollargacha jarima qo‘yilishi mumkin. Bluesky bu qonun bolalarni himoya qilishdan tashqari so‘z erkinligini cheklab, kichik platformalar va texnologik yangiliklarga salbiy ta’sir ko‘rsatishini ta’kidlaydi.
Qonunni bajarish uchun kompaniya barcha foydalanuvchilarning shaxsiy ma’lumotlarini yig‘ib, saqlashi lozim bo‘ladi. Bu Britaniyada amal qiluvchi OSA qonunidan farq qiladi, chunki u faqat ma’lum kontent uchun yoshni tekshirishni talab qiladi.
Shuningdek, Missisipi tashqarisidagi ayrim foydalanuvchilar ham platformaga kira olmayapti, chunki ularning mobil operatorlari tarmoq trafikini Missisipi orqali yo‘naltirmoqda. Kompaniyaning ma’lumotiga ko‘ra, bu qaror faqat Bluesky ilovasiga taalluqli bo‘lib, AT Protocol asosidagi boshqa ilovalar bu masalani boshqacha hal qilishi mumkin.

Bluesky приостановил обслуживание в Миссисипи из-за закона
Социальная сеть Bluesky приостановила предоставление услуг в штате Миссисипи. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом сообщило издание TechCrunch. Решение было принято из-за несоблюдения нового закона штата, касающегося определения возраста.
В сообщении компании в блоге в пятницу говорится, что из-за небольшого размера команды нет возможности внедрить технические изменения, требуемые законом. Также критиковались широкий охват закона и его влияние на личную жизнь.
Закон HB 1126 штата Миссисипи требует от всех пользователей подтверждения возраста. Для лиц младше 18 лет также необходимо согласие родителей.
В случае несоблюдения закона за каждого пользователя может быть наложен штраф до 10 000 долларов. Bluesky отмечает, что этот закон, помимо защиты детей, ограничивает свободу слова и негативно влияет на небольшие платформы и технологические инновации.
Для соблюдения закона компания должна собирать и хранить личные данные всех пользователей. Это отличается от закона OSA, действующего в Великобритании, который требует проверки возраста только для определённого контента.
Кроме того, некоторые пользователи за пределами Миссисипи также не могут получить доступ к платформе, так как их мобильные операторы направляют сетевой трафик через Миссисипи. По данным компании, это решение касается только приложения Bluesky, и другие приложения на базе AT Protocol могут решать этот вопрос иначе.