Pavel Durov Parijda hibsga olinishi haqida gapirdi
Telegram asoschisi Pavel Durov 2023 yil avgust oyida Parijda hibsga olingani haqida fikr bildirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
U bu holatni g‘alati va asossiz deb atadi. Durovning aytishicha, hibsga olinib, bir yil o‘tgan bo‘lsa-da, hozirgacha har ikki haftada Fransiyaga borib turishga majbur.
Bu jarayon uning so‘zlariga ko‘ra, mamlakatning erkin davlat sifatidagi obro‘siga katta zarar yetkazdi. Pavel Durov o‘sha voqeani eslab, Telegram platformasidan ba’zi shaxslar jinoyatlarni muvofiqlashtirishda foydalanilganini eshitmagani uchun to‘rt kun hibsda ushlab turilganini ta’kidladi.
Uning fikricha, yirik ijtimoiy tarmoq rahbari foydalanuvchilarning harakatlari uchun jazolanishi qonuniy va mantiqan noto‘g‘ri hisoblanadi. Bir yillik surishtiruv davomida Telegram yoki uning rahbari tomonidan hech qanday qonunbuzarlik aniqlanmagan.
Durov, platformaning moderatsiya qoidalari soha standartlariga to‘liq mos kelishini va Fransiyaning barcha qonuniy talablariga javob berishini ta’kidladi. Unga ko‘ra, Parij politsiyasi o‘z xatosini yashirish maqsadida uni hibsga olgan, chunki ular Telegramga qonuniy talab bilan murojaat qilmagan.
Hozircha Durovning apellyatsiyasi sudda ko‘rib chiqilmagan. Unga ko‘ra, eng afsuslanarli jihat shundaki, bu hibs Fransiyaning demokratik davlat sifatidagi imijiga putur yetkazdi.
Ma’lumot uchun, Pavel Durov 2024 yil 24 avgustda Parijdagi Le Burje aeroportida hibsga olingan. U rasmiylar bilan hamkorlikdan bosh tortganlik va firibgarlikda sheriklik kabi 12 ta jinoiy moddalar bo‘yicha ayblangan.
Sud qaroriga ko‘ra, unga 10 yilgacha ozodlikdan mahrum etish jazosini tayinlash mumkin edi. 2025 yil fevralda Durov 5 million yevro garov evaziga ozodlikka chiqarilgan, unga Fransiyadan chiqmaslik va haftasiga ikki marta politsiyaga xabar berish sharti qo‘yilgan.

Павел Дуров рассказал о своем аресте в Париже
Основатель Telegram Павел Дуров высказался о своем задержании в Париже в августе 2023 года. Об этом сообщил Zamin.uz.
Он назвал эту ситуацию странной и необоснованной. По словам Дурова, несмотря на то, что с момента задержания прошел год, он до сих пор вынужден каждые две недели ездить во Францию.
По его словам, этот процесс сильно повредил репутации страны как свободного государства. Павел Дуров вспомнил тот случай и подчеркнул, что его держали под стражей четыре дня только из-за того, что он не слышал о том, что некоторые лица использовали платформу Telegram для координации преступлений.
По его мнению, наказание руководителя крупной социальной сети за действия пользователей является юридически и логически неправильным. В ходе годичного расследования не было выявлено никаких нарушений со стороны Telegram или его руководства.
Дуров отметил, что правила модерации платформы полностью соответствуют отраслевым стандартам и отвечают всем законным требованиям Франции. По его словам, полиция Парижа задержала его, чтобы скрыть свою ошибку, так как они не обращались к Telegram с законным требованием.
Пока апелляция Дурова не рассматривалась в суде. По его словам, самое печальное в этой ситуации — то, что это задержание нанесло ущерб имиджу Франции как демократического государства.
Для справки, Павел Дуров был задержан 24 августа 2024 года в аэропорту Ле Бурже в Париже. Его обвиняли по 12 уголовным статьям, включая отказ от сотрудничества с властями и соучастие в мошенничестве.
Согласно решению суда, ему могло грозить до 10 лет лишения свободы. В феврале 2025 года Дуров был освобожден под залог в 5 миллионов евро с условием не покидать Францию и дважды в неделю сообщать в полицию.