Apple sobiq muhandisi va Oppo o‘rtasida sud jarayoni boshlandi
Apple kompaniyasi sobiq muhandisi Chen Shi va Oppo kompaniyasiga qarshi sudga da’vo arizasi bilan murojaat qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu da’voda sanoat josusligi va Apple Watch texnologiyalari bilan bog‘liq tijorat sirlarini o‘g‘irlash ayblovi ilgari surilgan. Ma’lumotlarga ko‘ra, Chen Shi 2020-yil yanvaridan 2025-yil iyunigacha Apple kompaniyasida sensor tizimlari arxitektori lavozimida ishlagan.
U kompaniyaning ichki ishlanmalari, texnik hujjatlari va mahsulot xaritasiga kirish huquqiga ega bo‘lgan. U ketishidan uch kun avval 63 ta maxfiy faylni USB qurilmasiga ko‘chirganligi aniqlangan.
Apple suddan Oppo hamda Chen Shiga tijorat sirlaridan foydalanishni taqiqlashni, shuningdek, yetkazilgan zarar va advokat xizmatlari uchun tovon puli to‘lashni talab qilmoqda. Oppo esa ayblovlarni rad etib, sud jarayonida haqiqat oydinlashishini ta’kidlamoqda hamda sud bilan hamkorlik qilishga tayyorligini bildirgan.
Ushbu holat sanoat xavfsizligi va intellektual mulk huquqlarining muhimligini yana bir bor ko‘rsatmoqda. Sud jarayoni natijalari soha uchun katta ahamiyatga ega bo‘lishi mumkin.

Начался судебный процесс между бывшим инженером Apple и Oppo
Компания Apple подала иск против бывшего инженера Чен Ши и компании Oppo. Об этом сообщает Zamin.uz.
В иске выдвинуты обвинения в промышленном шпионаже и краже коммерческих тайн, связанных с технологиями Apple Watch. По данным, Чен Ши работал в Apple с января 2020 года по июнь 2025 года на должности архитектора сенсорных систем.
Он имел доступ к внутренним разработкам компании, технической документации и карте продуктов. Было установлено, что за три дня до ухода он скопировал 63 конфиденциальных файла на USB-устройство.
Apple требует от суда запретить Oppo и Чен Ши использовать коммерческие тайны, а также выплатить компенсацию за причинённый ущерб и услуги адвокатов. Oppo отвергает обвинения, подчёркивая, что в ходе судебного процесса будет установлена истина, и выражает готовность сотрудничать с судом.
Этот случай вновь подчёркивает важность промышленной безопасности и прав интеллектуальной собственности. Результаты судебного процесса могут иметь большое значение для отрасли.