Meta Kaliforniyada AI siyosatini yengillashtirmoqchi
Meta kompaniyasi Kaliforniyada sun’iy intellekt sohasidagi siyosatni yengil tartibga solishni qo‘llab-quvvatlash maqsadida yangi super PAC tashkil etishni rejalashtirmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Politico nashri xabar berdi. Ushbu yangilik Andreessen Horowitz va OpenAI rahbari Greg Brokman tomonidan yangi pro-AI super PACga 100 million dollar sarmoya kiritilgani e’lon qilingandan so‘ng tarqaldi.
Meta kompaniyasi Mobilizing Economic Transformation Across California nomli yangi PACga bir necha o‘n million dollar miqdorida mablag‘ ajratishni rejalashtirmoqda. Meta’ning jamoatchilik siyosati bo‘yicha vitse-prezidenti va yangi PAC rahbari Brian Raysning ta’kidlashicha, Sacramentodagi regulyator muhit innovatsiyalarni to‘xtatishi, sun’iy intellekt sohasining rivojlanishini cheklashi hamda Kaliforniyaning texnologik yetakchiligiga zarar yetkazishi mumkin.
Shuningdek, Meta kompaniyasining lobbiysi joriy yil Scott Viner senatorning SB-53 qonun loyihasiga qarshi kampaniya olib bordi. Ushbu loyiha sun’iy intellekt kompaniyalaridan xavfsizlik va himoya protokollarini e’lon qilish hamda xavfsizlik hodisalari yuzaga kelganda hisobot taqdim etishni talab qilgan.

Meta хочет смягчить политику в области ИИ в Калифорнии
Компания Meta планирует создать новый супер PAC в Калифорнии с целью поддержки смягчения регулирования в области искусственного интеллекта. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает издание Politico. Новость распространилась после объявления о вложении 100 миллионов долларов в новый про-ИИ супер PAC со стороны Andreessen Horowitz и главы OpenAI Грега Брокмана.
Компания Meta планирует выделить несколько десятков миллионов долларов новому PAC под названием Mobilizing Economic Transformation Across California. Вице-президент по общественной политике Meta и руководитель нового PAC Брайан Рейс подчеркнул, что регуляторная среда в Сакраменто может остановить инновации, ограничить развитие искусственного интеллекта и нанести ущерб технологическому лидерству Калифорнии.
Кроме того, лоббист Meta в этом году проводил кампанию против законопроекта сенатора Скотта Вайнера SB-53. Этот законопроект требовал от компаний, занимающихся искусственным интеллектом, раскрывать протоколы безопасности и защиты, а также предоставлять отчеты в случае возникновения инцидентов безопасности.