Alphabet Verily tibbiyot dasturini to‘xtatdi
Alphabet kompaniyasining hayotiy fanlar bo‘limi Verily tibbiyot qurilmalari dasturini to‘xtatishini ma’lum qildi va ayrim xodimlarni ishdan bo‘shatdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Kompaniyaning bosh direktori Stiven Gillett xodimlarga yo‘llagan xatida bu qiyin qaror haqida ma’lumot bergan. Uning so‘zlariga ko‘ra, Verily so‘nggi yillarda dunyo bo‘yicha innovatsion tibbiyot qurilmalarini yaratishda muhim rol o‘ynagan, biroq hozirda yangi strategiya asosida qiyin qarorlar qabul qilish zarurati yuzaga kelgan.
Ushbu strategiya sun’iy intellekt va ma’lumot infratuzilmasini rivojlantirishga qaratilgan. Alphabet kompaniyasi xarajatlarni qisqartirish maqsadida bir necha bor xodimlarni qisqartirgan, jumladan fevral oyida inson resurslari va bulutli xizmatlar bo‘limlarida ham bu jarayon davom ettirilgan.
Verily dasturining yopilishi kompaniyaning umumiy rejasiga mos keladi va kelajakda sun’iy intellekt sohasiga ko‘proq e’tibor qaratilishiga xizmat qiladi. Bu o‘zgarishlar kompaniyaning raqobatbardoshligini oshirish va resurslarni samarali taqsimlashga yo‘naltirilgan.

Alphabet Verily приостановила медицинскую программу
Отдел жизненных наук компании Alphabet объявил о прекращении программы медицинских устройств Verily и увольнении некоторых сотрудников. Об этом сообщает Zamin.uz.
Генеральный директор компании Стивен Гиллетт в письме сотрудникам сообщил об этом трудном решении. По его словам, Verily в последние годы сыграла важную роль в создании инновационных медицинских устройств по всему миру, однако сейчас возникла необходимость принимать сложные решения в рамках новой стратегии.
Эта стратегия направлена на развитие искусственного интеллекта и инфраструктуры данных. Компания Alphabet несколько раз сокращала штат для снижения расходов, в том числе в феврале этот процесс продолжился в отделах кадров и облачных сервисов.
Закрытие программы Verily соответствует общей стратегии компании и будет способствовать большему вниманию к области искусственного интеллекта в будущем. Эти изменения направлены на повышение конкурентоспособности компании и эффективное распределение ресурсов.