Tesla 2019-yilgi avtohalokat uchun 243 million jarima to‘lashi mumkin
Tesla kompaniyasi 2019-yilda yuz bergan avtohalokat bo‘yicha sud tomonidan 243 million dollar jarimaga tortildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu halokatda Tesla Model S avtomobili Avtopilot tizimi faoliyatida yo‘l chetida turgan Chevrolet Tahoe mashinasiga urilgan. Natijada bir kishi halok bo‘lgan, yana bir kishi esa jiddiy jarohat olgan.
Tesla avval 60 million dollar miqdoridagi kelishuvni rad etgan va sud jarayonlari davomida o‘z pozitsiyasini himoya qilgan. Kompaniya ushbu qarorni qabul qilmay, texnologiyalari va avtomobil xavfsizligini rivojlantirishga salbiy ta’sir ko‘rsatishini ta’kidladi.
Shuningdek, Tesla apellyatsiya berishga tayyorligini ma’lum qildi. Bu ish Avtopilot tizimi bilan bog‘liq ilk o‘lim holati bo‘lib, shu sababli sud jarayonlarida muhim ahamiyatga ega.
Ushbu holat texnologiya xavfsizligi va sud tizimining kelajakdagi qarorlariga ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda.

Tesla может заплатить штраф в размере 243 миллионов за аварию 2019 года
Компания Tesla была оштрафована судом на 243 миллиона долларов за аварию, произошедшую в 2019 году. Об этом сообщает Zamin.uz.
В этой аварии автомобиль Tesla Model S с активированной системой Автопилот столкнулся с припаркованным на обочине автомобилем Chevrolet Tahoe. В результате один человек погиб, а другой получил серьезные травмы.
Ранее Tesla отклонила предложение о мировом соглашении на сумму 60 миллионов долларов и защищала свою позицию в ходе судебного процесса. Компания подчеркнула, что не принимает это решение, так как оно негативно скажется на развитии технологий и безопасности автомобилей.
Также Tesla заявила о готовности подать апелляцию. Это первое смертельное происшествие, связанное с системой Автопилот, поэтому дело имеет большое значение в судебной практике.