Uzcard to‘lov tizimida vaqtinchalik nosozlik yuz berdi
Bugun Uzcard kartalari orqali amalga oshirilayotgan to‘lov operatsiyalarida kutilmagan nosozliklar yuzaga keldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Shu bilan birga, Uzcardning rasmiy veb-sayti Uzcard.uz ham vaqtincha ishlamay qoldi. Kompaniya tomonidan berilgan ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu muammolar “rejadan tashqari profilaktika ishlari” sababli yuzaga kelgan.
Yagona umumrespublika protsessing markazi ma’lumotlariga ko‘ra, vaqtinchalik uzilishlar bankomatlar, E-POS va POS terminallar hamda xalqaro bank kartalari, shuningdek, xorijda qo‘llaniladigan kobeyjing kartalarida kuzatilmoqda. Bundan tashqari, ayrim mobil ilovalar orqali amalga oshirilayotgan to‘lov va pul o‘tkazmalarida ham qiyinchiliklar mavjud.
Rasmiy bayonotda bu holat haqida batafsil ma’lumot berilmagan. Uzcard kompaniyasi o‘z izohida vaqtinchalik noqulayliklar uchun uzr so‘rayotganini bildirgan va mutaxassislar nosozliklarni imkon qadar tezroq bartaraf etish ustida ishlayotganini ta’kidlagan.
Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, bunday uzilishlar ko‘plab foydalanuvchilar uchun vaqtinchalik qiyinchiliklar yaratishi mumkin, ammo tizim to‘liq tiklangach, xizmatlar odatdagidek faoliyatini davom ettiradi. Foydalanuvchilardan yangilangan ma’lumotlarni kuzatib borish tavsiya etiladi.

В платёжной системе Uzcard временные неполадки возникли
Сегодня при проведении платежных операций через карты Uzcard возникли неожиданные сбои. Об этом сообщил Zamin.uz.
Кроме того, официальный веб-сайт Uzcard Uzcard.uz также временно перестал работать. По информации, предоставленной компанией, эти проблемы возникли из-за «внеплановых профилактических работ».
По данным Единого республиканского процессингового центра, временные перебои наблюдаются в банкоматах, E-POS и POS терминалах, а также на международных банковских картах, а также на картах кобейджинг, используемых за рубежом. Кроме того, существуют трудности при проведении платежей и денежных переводов через некоторые мобильные приложения.
В официальном заявлении подробной информации об этом случае не предоставлено. Компания Uzcard в своем комментарии принесла извинения за временные неудобства и подчеркнула, что специалисты работают над устранением неисправностей как можно скорее.
По мнению специалистов, такие перебои могут создать временные трудности для многих пользователей, однако после полного восстановления системы услуги продолжат работать в обычном режиме. Пользователям рекомендуется следить за обновленной информацией.