OpenAI yaqinda ishga qabul qilish jarayonini tubdan o‘zgartirishi kutilayotgan yangi platforma – OpenAI Jobs Platform’ni ishga tushirganini rasman e’lon qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Kompaniya ma’lumotlariga ko‘ra, mazkur tizim sun’iy intellekt texnologiyasidan foydalanib, ish beruvchilarning talablarini ish izlovchilarning ko‘nikmalari bilan avtomatik ravishda taqqoslaydi. Bu vosita nafaqat yirik korxonalar, balki kichik biznes va davlat tashkilotlari uchun ham ayniqsa IT-mutaxassislarini topishda samarali yordam beradi.
Loyihaning o‘ziga xos jihati shundaki, foydalanuvchilar OpenAI Academy o‘quv muhiti orqali sun’iy intellekt sohasidagi ko‘nikmalarini o‘rganishlari va tasdiqlashlari mumkin. Bu imkoniyat ish izlovchilarga qo‘shimcha afzalliklar yaratib, platformani yanada shaffof va adolatli qiladi.
OpenAI bu platforma orqali Microsoftga qarashli LinkedIn saytiga raqobat qilishni maqsad qilmoqda. LinkedIn’dan farqli ravishda, yangi tizim rasmiy tarjimai hol va tavsiyalarga emas, balki sun’iy intellekt tomonidan tasdiqlangan ko‘nikmalarga e’tibor beradi.
OpenAI Jobs Platform 2026-yilning ikkinchi yarmida ishga tushirilishi rejalashtirilgan. Hozirda platformani ishlab chiqish ishlari faol davom etmoqda va kompaniya ishga qabul qilish bozorida sezilarli o‘zgarishlar yuz berishini kutmoqda.
Sun’iy intellekt ish qidirish jarayonini qanday o‘zgartirishi, ishga joylashishni adolatli va tez amalga oshirishi esa vaqt o‘tishi bilan aniq bo‘ladi.

OpenAI представила новую платформу для найма сотрудников
OpenAI официально объявила о запуске новой платформы – OpenAI Jobs Platform, которая, как ожидается, коренным образом изменит процесс найма. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным компании, эта система использует технологии искусственного интеллекта для автоматического сопоставления требований работодателей с навыками соискателей. Этот инструмент будет эффективным помощником не только для крупных корпораций, но и для малого бизнеса и государственных организаций в поиске IT-специалистов.
Особенность проекта заключается в том, что пользователи могут изучать и подтверждать свои навыки в области искусственного интеллекта через учебную среду OpenAI Academy. Эта возможность предоставляет соискателям дополнительные преимущества, делая платформу более прозрачной и справедливой.
OpenAI ставит целью конкурировать с сайтом LinkedIn, принадлежащим Microsoft, с помощью этой платформы. В отличие от LinkedIn, новая система обращает внимание не на официальные резюме и рекомендации, а на навыки, подтверждённые искусственным интеллектом.
Запуск OpenAI Jobs Platform запланирован на вторую половину 2026 года. В настоящее время работы по разработке платформы активно продолжаются, и компания ожидает значительных изменений на рынке труда.
Как искусственный интеллект изменит процесс поиска работы, сделает трудоустройство более справедливым и быстрым, станет ясно со временем.