Microsoftning Qizil dengiz kabellari shikastlandi
Ushbu muammo asosan Yaqin Sharq orqali o‘tuvchi internet aloqalariga ta’sir ko‘rsatmoqda. Kompaniya kabellarning qanday shikastlangani haqida aniq ma’lumot bermadi, biroq trafikni boshqa yo‘nalishlarga yo‘naltirish orqali xizmatlarni tiklashga harakat qilmoqda.
Internet tarmog‘i kuzatuvchilari uzilishlarning Hindiston, Pokiston va ayrim Osiyo davlatlarida ham sezilganini qayd etdi. Pokiston rasmiylari kabel Jidda yaqinida uzilganini bildirgan va bu sababli tig‘iz soatlarda muammolar yuzaga kelishi mumkinligini ta’kidladi.
Mutaxassislarning fikricha, suv osti kabellari internet tarmog‘ining asosiy tayanchi hisoblanadi. Ular tabiiy omillar yoki texnik nosozliklar sababli shikastlanishi mumkin.
Ba’zi hollarda esa ushbu kabellar ataylab nishonga olingan holatlar ham uchraydi. Shu bois suv osti kabellarining holati internet aloqalarining barqarorligi uchun muhim ahamiyatga ega.
Kompaniyalar va mutaxassislar ushbu muammolarni tezkor hal qilish uchun doimiy ravishda choralar ko‘rmoqda.

Кабели Красного моря Microsoft повреждены
Компания Microsoft сообщила о задержках в работе облачной платформы Azure из-за повреждения подводных кабелей в Красном море. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта проблема в основном влияет на интернет-соединения, проходящие через Ближний Восток. Компания не предоставила точной информации о характере повреждений кабелей, но пытается восстановить услуги, перенаправляя трафик по другим маршрутам.
Наблюдатели интернет-сетей отметили, что перебои также ощущаются в Индии, Пакистане и некоторых странах Азии. Официальные представители Пакистана сообщили, что кабель был поврежден недалеко от Джидды, и подчеркнули, что из-за этого могут возникнуть проблемы в часы пик.
По мнению специалистов, подводные кабели являются основой интернет-сети. Они могут быть повреждены из-за природных факторов или технических неисправностей.
В некоторых случаях эти кабели также становятся целенаправленной мишенью. Поэтому состояние подводных кабелей имеет важное значение для стабильности интернет-соединений.