SpaceX sun’iy yo‘ldosh orqali mobil aloqa ishga tushiradi
Ular Direct to Cell xizmatini yaratish orqali sun’iy yo‘ldoshlar yordamida to‘g‘ridan-to‘g‘ri mobil aloqani ta’minlashni maqsad qilgan. Ushbu loyiha uchun kompaniya 17 milliard dollar ajratmoqda.
Texnologiya Starlink sun’iy yo‘ldoshlari orqali ishlaydi va smartfon foydalanuvchilariga operator tarmog‘iga bog‘liq bo‘lmasdan bevosita sun’iy yo‘ldosh orqali aloqa o‘rnatish imkonini beradi. Bu ayniqsa, aloqaning qamrovi cheklangan hududlarda muhim ahamiyat kasb etadi.
SpaceX 2030 yilga kelib ushbu xizmatdan katta daromad olishni rejalashtirmoqda. Shuningdek, kompaniya dunyoning turli mintaqalaridagi mobil operatorlar bilan hamkorlikni kengaytirmoqda.
Hozirga qadar T-Mobile, Rogers (Kanada) va Optus (Avstraliya) kabi yirik operatorlar bilan kelishuvlarga erishilgan. Bu esa loyihaning muvaffaqiyatga erishish imkoniyatlarini oshiradi.
SpaceX’ning ushbu tashabbusi mobil aloqa sohasida yangi davrni boshlab beradi va qamrovi cheklangan hududlarda aloqa sifatini sezilarli darajada yaxshilaydi.

SpaceX запускает мобильную связь через спутник
Они поставили цель обеспечить прямую мобильную связь с помощью спутников, создав сервис Direct to Cell. На этот проект компания выделяет 17 миллиардов долларов.
Технология работает через спутники Starlink и позволяет пользователям смартфонов устанавливать связь напрямую через спутник, не завися от сети оператора. Это особенно важно в регионах с ограниченным покрытием связи.
SpaceX планирует получить значительную прибыль от этого сервиса к 2030 году. Кроме того, компания расширяет сотрудничество с мобильными операторами в различных регионах мира.
До настоящего времени достигнуты соглашения с крупными операторами, такими как T-Mobile, Rogers (Канада) и Optus (Австралия). Это увеличивает шансы на успех проекта.
Инициатива SpaceX открывает новую эру в сфере мобильной связи и значительно улучшает качество связи в регионах с ограниченным покрытием.