Berlin shahrida o‘tkazilgan IFA 2025 xalqaro ko‘rgazmasida Xitoyning Ant Group kompaniyasi yangi odamsimon robotini taqdim etdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Robbyant R1 nomli ushbu robot nafaqat oshxonada ovqat tayyorlash, balki muzeylarda gidlik qilish va dorixonalarda yordamchi vazifasini bajarishga qodir. Robot turli vazifalarni aniq va samarali bajaradi, masalan, masalliqlarni tanlash, plita oldida ishlash, taom tayyorlash va dasturxonga tortish jarayonlarini mukammal bajaradi.
R1 robotining asosiy afzalligi uning BaiLing sun’iy intellekt tizimiga ega bo‘lishidir. Bu tizim robotga ishni boshidan oxirigacha anglash imkonini beradi.
Shuningdek, robot fazoviy idrok tizimi yordamida pichoq, taxta va sabzavot kabi buyumlarni aniq ajrata oladi va ularga ehtiyotkorlik bilan munosabatda bo‘ladi. Maxsus sensorlar va ilg‘or algoritmlar yordamida harakatlari xavfsiz va samarali amalga oshiriladi.
Kompaniya vakillari ta’kidlaganidek, R1 robotidan nafaqat restoranlarda, balki sog‘liqni saqlash muassasalari, turizm sohasi va keksalarga xizmat ko‘rsatishda ham keng foydalanish mumkin. Shu sababli, robot kundalik hayotda va turli xizmat ko‘rsatish tarmoqlarida keng qo‘llanilishi rejalashtirilmoqda.
Ant Group Alibaba Group tarkibiga kiradi va kompaniya yevropalik hamkorlar bilan hamkorlikni rivojlantirish ustida faol ish olib bormoqda. Mutaxassislarning fikricha, ushbu innovatsiya kelajakda butun dunyo restoranlari va xizmat ko‘rsatish sohasini tubdan o‘zgartirishi mumkin.

Ant Group представила нового гуманоидного робота R1
На международной выставке IFA 2025 в Берлине китайская компания Ant Group представила нового гуманоидного робота. Об этом сообщает Zamin.uz.
Робот под названием Robbyant R1 способен не только готовить еду на кухне, но и выполнять функции гида в музеях, а также помощника в аптеках. Робот выполняет различные задачи точно и эффективно, например, выбирает ингредиенты, работает у плиты, готовит блюда и сервирует стол.
Основным преимуществом робота R1 является его система искусственного интеллекта BaiLing. Эта система позволяет роботу понимать работу от начала до конца.
Кроме того, робот с помощью системы пространственного восприятия может точно различать предметы, такие как нож, доска и овощи, и обращаться с ними аккуратно. Благодаря специальным сенсорам и передовым алгоритмам его движения безопасны и эффективны.
По словам представителей компании, робот R1 можно использовать не только в ресторанах, но и в медицинских учреждениях, туристической сфере и для обслуживания пожилых людей. Поэтому планируется широкое применение робота в повседневной жизни и различных сферах обслуживания.
Ant Group входит в состав Alibaba Group и активно работает над развитием сотрудничества с европейскими партнерами. По мнению специалистов, эта инновация в будущем может кардинально изменить рестораны и сферу услуг по всему миру.