Tesla amerikalik ishchilar o‘rniga chet elliklarni ishga olmoqda
Da’voda aytilishicha, kompaniya amerikalik ishchilar o‘rniga ko‘proq chet elliklarni ishga olishga ustunlik bermoqda. Statistik ma’lumotlarga ko‘ra, 2024-yilda Tesla 1300 dan ortiq viza egalarini ishga qabul qilgan, shu bilan birga 6000 dan ziyod mahalliy ishchilarni ishdan bo‘shatgan.
Sudga ariza bergan shaxslar, asosan dasturchilar va kadrlar bo‘yicha mutaxassislar, kompaniyaning fuqarolik asosida ishga olish siyosati noto‘g‘ri ekanini ta’kidlamoqda. Ularning fikricha, chet ellik xodimlarga to‘lanadigan maosh kamligi sababli Tesla bunday xodimlarni afzal ko‘rmoqda.
Hozircha Tesla ushbu da’volarga rasmiy javob bermagan. Da’vogarlar esa kompaniyadan amerikalik ishsiz qolgan xodimlarga tovon to‘lashni talab qilmoqda.
Bu holat ishchi huquqlari va mehnat qonunchiligi nuqtai nazaridan muhim masala sifatida ko‘rilmoqda.
«Apple» kompaniyasi Ontario ko'li nomini xaritada o'zgartirdi
AQSh prezidenti farmoniga javoban, Apple kompaniyasi xaritasi xizmatida Ontario koʻlini Lake America deb nomini oʻzgartirdi. Bu o'zgarish faqat AQSh hududidagi

Tesla нанимает иностранных работников вместо американских
В иске говорится, что компания предпочитает нанимать больше иностранных работников вместо американских. Согласно статистическим данным, в 2024 году Tesla приняла на работу более 1300 обладателей виз, при этом уволила свыше 6000 местных работников.
Лица, подавшие иск, в основном программисты и специалисты по кадрам, подчеркивают, что политика компании по найму на основе гражданства является неправильной. По их мнению, Tesla предпочитает таких сотрудников из-за более низкой заработной платы, выплачиваемой иностранным работникам.
Пока Tesla не дала официального ответа на эти обвинения. Истцы требуют от компании выплатить компенсацию американским работникам, оставшимся без работы.
Эта ситуация рассматривается как важный вопрос с точки зрения прав работников и трудового законодательства.
Компания «Apple» переименовала озеро Онтарио на карте
В ответ на указ президента США компания Apple переименовала Онтарио-озеро в Lake America в своей картографической службе.uz. Это изменение действует только для пользователей на
ТехнологииСегодня, 05:09
Конкуренция между ведущими флагманами на рынке смартфонов вызывает большой интерес у пользователей и поклонников технологий.uz. Согласно данным ixbt.com, создатели известного