Ushbu da’vo TechCrunch nashri tomonidan e’lon qilindi. Da’voga ko‘ra, Google o‘zining sun’iy intellekt xizmatlari orqali Penske Media’ga tegishli bo‘lgan kontentlardan ruxsatsiz foydalangan.
Penske Media ma’lumotlariga ko‘ra, Google’ning Gemini sun’iy intellekt platformasi ushbu nashrlar tomonidan yaratilgan maqolalar asosida avtomatik tarzda xulosalar tayyorlab, ularni foydalanuvchilarga taqdim etmoqda. Bu holat mualliflik huquqlarining buzilishi sifatida baholanmoqda.
Penske Media kompaniyasi qonun doirasida himoya qilish maqsadida, sun’iy intellektning nodavlat axborot manbalaridan foydalanishini cheklashni talab qilmoqda. Sud jarayoni media va texnologiya sohasidagi kompaniyalar o‘rtasida sun’iy intellekt kontentidan foydalanish bo‘yicha kurashni yanada kuchaytirishi kutilmoqda.
Ushbu holat raqamli kontent va mualliflik huquqlarini himoya qilish borasida muhim ahamiyatga ega bo‘lib, kelajakda sun’iy intellekt texnologiyalarining qonuniy chegaralari va javobgarlik masalalarini aniqlashga yordam beradi. Shu sababli, texnologiya kompaniyalari uchun qonuniy talablar va me’yorlarga rioya qilish muhim ahamiyat kasb etadi.

Penske Media обвинила Google в искусственном интеллекте
Корпорация Penske Media, владеющая журналом Rolling Stone, подала иск против компании Google. Об этом сообщил Zamin.uz.
Этот иск был опубликован изданием TechCrunch. Согласно иску, Google без разрешения использовала контент, принадлежащий Penske Media, в своих сервисах искусственного интеллекта.
По данным Penske Media, платформа искусственного интеллекта Google Gemini автоматически готовит выводы на основе статей, созданных этими изданиями, и предоставляет их пользователям. Это рассматривается как нарушение авторских прав.
Компания Penske Media требует ограничить использование искусственным интеллектом негосударственных информационных источников в рамках закона для защиты своих прав. Ожидается, что судебный процесс усилит борьбу между компаниями медиа и технологической сферы за использование контента искусственного интеллекта.
Этот случай имеет важное значение для защиты цифрового контента и авторских прав, а также поможет определить законные границы и вопросы ответственности технологий искусственного интеллекта в будущем. Поэтому соблюдение юридических требований и норм является важным для технологических компаний.