AQSH va Xitoy Ispaniyada savdo muzokaralarini davom ettirmoqda
Amerika Qo‘shma Shtatlari va Xitoy rasmiylari Ispaniyada savdo muzokaralarining ikkinchi kunini o‘tkazmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu muzokaralar TikTok ilovasi egasi uchun xaridor topish yoki AQSHda unga taqiq qo‘yilishi muddati yaqinlashayotgan bir paytda amalga oshirilmoqda. Muzokaralarni AQSH moliya vaziri Skott Bessent hamda Xitoy bosh vazir o‘rinbosari Xe Lifeng boshqarmoqda.
Uchrashuvlarning asosiy maqsadi ikki davlat o‘rtasidagi savdo kelishuvini ta’minlashdir. Oldingi uchrashuv iyul oyida Shvetsiyada bo‘lib o‘tgan bo‘lib, unda tariflar bo‘yicha kelishuv 90 kunga uzaytirilgan edi.
TikTok bilan bog‘liq masala Donald Trampning dastlabki qarorlariga qaramay bir necha marta kechiktirilgan. Prezident dastlab ilovani taqiqlashni talab qilgan, ammo keyinchalik muddatni cho‘zgan.
Hozirgi muzokaralar doirasida ikki davlat tariflarni kamaytirish va milliy xavfsizlik masalalarini hal qilish uchun qo‘shimcha vaqt ajratish haqida muhokama qilmoqda. Ushbu jarayonlar ikki tomonlama savdo aloqalarini yaxshilashga qaratilgan.
Shuningdek, muzokaralar savdo sohasidagi ziddiyatlarni bartaraf etishga xizmat qiladi. Bu holat global iqtisodiyotga ham ijobiy ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda.

США и Китай продолжают торговые переговоры в Испании
Официальные представители Соединённых Штатов Америки и Китая проводят второй день торговых переговоров в Испании. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти переговоры проходят в то время, когда приближается срок либо найти покупателя для владельца приложения TikTok, либо ввести запрет на него в США. Переговоры возглавляют министр финансов США Скотт Бессент и заместитель премьер-министра Китая Хэ Лифэн.
Основная цель встреч — обеспечить торговое соглашение между двумя странами. Предыдущая встреча состоялась в июле в Швеции, где было принято решение продлить соглашение по тарифам на 90 дней.
Вопрос, связанный с TikTok, несколько раз откладывался, несмотря на первоначальные решения Дональда Трампа. Президент изначально требовал запретить приложение, но затем продлил срок.
В рамках текущих переговоров две страны обсуждают возможность снижения тарифов и выделения дополнительного времени для решения вопросов национальной безопасности. Эти процессы направлены на улучшение двусторонних торговых отношений.
Кроме того, переговоры служат для устранения торговых разногласий. Ожидается, что это положительно скажется и на глобальной экономике.