OpenAI o‘zining kod yozish uchun mo‘ljallangan Codex modelini yangi GPT-5 asosida yangiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu yangilanish Codex’ga dasturlash tillarini chuqurroq tushunish va murakkab kod vazifalarini aniq va samarali bajarish imkonini beradi. Yangi versiya nafaqat Python va JavaScript kabi keng tarqalgan dasturlash tillarida, balki C++, Rust, Go va TypeScript kabi murakkab platformalarda ham yuqori aniqlikda kod yozish qobiliyatiga ega bo‘ldi.
OpenAI ma’lumotlariga ko‘ra, Codex endi murakkab algoritmlarni mustaqil tahlil qilib, to‘liq tayyor yechimlarni taqdim eta oladi. Mutaxassislar fikricha, ushbu yangilangan model startaplar va dasturchilar uchun vaqt va resurslarni tejashda samarali yordam beradi hamda dasturlash jarayonini yanada qulay va tezlashtiradi.
Shu bilan birga, Codex dasturiy ta’minot yaratishda yangi imkoniyatlar ochib, texnologiya sohasida rivojlanishni yanada jadallashtiradi. OpenAI tomonidan taqdim etilgan ushbu yangilanish dasturchilar uchun muhim vosita bo‘lib, dasturlash jarayonini soddalashtirish va sifatini oshirishga xizmat qiladi.
Shunday qilib, Codex modeli zamonaviy dasturlash ehtiyojlariga mos ravishda takomillashmoqda va kelajakda yanada keng qo‘llanilishi kutilmoqda.

Обновил модель OpenAI Codex на основе нового GPT-5
OpenAI обновила свою модель Codex для написания кода на основе новой GPT-5. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это обновление позволяет Codex глубже понимать языки программирования и точно и эффективно выполнять сложные задачи с кодом. Новая версия обладает способностью писать код с высокой точностью не только на популярных языках программирования, таких как Python и JavaScript, но и на сложных платформах, таких как C++, Rust, Go и TypeScript.
По данным OpenAI, Codex теперь может самостоятельно анализировать сложные алгоритмы и предоставлять полностью готовые решения. По мнению экспертов, эта обновленная модель эффективно помогает стартапам и разработчикам экономить время и ресурсы, а также делает процесс программирования более удобным и быстрым.
Кроме того, Codex открывает новые возможности в создании программного обеспечения, ускоряя развитие в области технологий. Это обновление, представленное OpenAI, является важным инструментом для разработчиков, способствующим упрощению процесса программирования и повышению его качества.
Таким образом, модель Codex совершенствуется в соответствии с современными потребностями программирования и ожидается, что в будущем она будет использоваться еще шире.