AQSH va Xitoy TikTok faoliyatini kelishdi
AQSH va Xitoy o‘rtasida TikTok faoliyati bo‘yicha muzokaralar bir necha oy davom etdi va nihoyat asosiy kelishuvga erishildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
AQSH Moliya vaziri Skott Bessentning so‘zlariga ko‘ra, yakuniy qarorlar AQSH sobiq prezidenti Donald Tramp va Xitoy rahbari Si Jinping o‘rtasidagi muloqotdan so‘ng e’lon qilinadi. Ushbu kelishuv TikTokning AQSHdagi faoliyati uchun muhim ahamiyatga ega, chunki so‘nggi yillarda ushbu ilova milliy xavfsizlik va shaxsiy ma’lumotlarni himoya qilish masalalarida bahs-munozaralarga sabab bo‘lgan edi.
Donald Tramp Truth Social platformasidagi bayonotida muzokaralar samarali o‘tganini ta’kidladi. U yoshlar orasida mashhur bo‘lgan kompaniya bo‘yicha erishilgan kelishuvni katta yutuq deb baholadi.
Trampning so‘zlariga ko‘ra, Amerika va Xitoy o‘rtasida Evropadagi yirik savdo uchrashuvi muvaffaqiyatli o‘tdi va u Prezident Si Jinping bilan juma kuni uchrashishni rejalashtirmoqda. Kelishuv shartlariga ko‘ra, TikTok amerikalik investorlar ishtirokida qayta tashkil etiladi, AQSHning milliy xavfsizlik talablariga qat’iy rioya qilinadi va ma’lumotlar ustidan nazorat kuchaytiriladi.
Shuningdek, Oracle kompaniyasi rahbari Larri Ellison asosiy xaridor sifatida tilga olinmoqda. Xitoy delegatsiyasi rahbari Li Chenggangning ta’kidlashicha, bu kelishuv nafaqat TikTokning kelajagini belgilaydi, balki ikki davlat o‘rtasidagi savdo va investitsiya sohasidagi to‘siqlarni kamaytirishga yordam beradi.
Biroq Pekin o‘z milliy manfaatlariga zid shartlarga hech qachon rozi bo‘lmasligini ochiq aytgan. TikTok va uning asosiy egasi ByteDance hozircha bu masala yuzasidan izoh bermagan.
Shunga qaramay, kelishuvsiz kompaniyaning AQSHda faoliyat yuritishi qiyin bo‘lar edi. Shu sababli ushbu kelishuv nafaqat kompaniya, balki millionlab foydalanuvchilar uchun ham katta ahamiyatga ega hisoblanadi.

США и Китай договорились о деятельности TikTok
Переговоры между США и Китаем по деятельности TikTok длились несколько месяцев и наконец достигнуто основное соглашение. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам министра финансов США Скотта Бессента, окончательные решения будут объявлены после диалога между бывшим президентом США Дональдом Трампом и лидером Китая Си Цзиньпином. Это соглашение имеет важное значение для деятельности TikTok в США, поскольку в последние годы это приложение вызывало споры по вопросам национальной безопасности и защиты личных данных.
Дональд Трамп в заявлении на платформе Truth Social подчеркнул, что переговоры прошли эффективно. Он оценил достигнутое соглашение по компании, популярной среди молодежи, как большое достижение.
По словам Трампа, крупная торговая встреча между Америкой и Китаем в Европе прошла успешно, и он планирует встретиться с президентом Си Цзиньпином в пятницу. Согласно условиям соглашения, TikTok будет реорганизован с участием американских инвесторов, будут строго соблюдаться требования национальной безопасности США, а контроль над данными будет усилен.
Также упоминается глава компании Oracle Ларри Эллисон как основной покупатель. По словам главы китайской делегации Ли Чэнгана, это соглашение не только определяет будущее TikTok, но и помогает снизить торговые и инвестиционные барьеры между двумя странами.
Однако Пекин открыто заявил, что никогда не согласится на условия, противоречащие его национальным интересам. TikTok и его основной владелец ByteDance пока не комментировали этот вопрос.
Тем не менее, без соглашения компании было бы сложно работать в США. Поэтому это соглашение имеет большое значение не только для компании, но и для миллионов пользователей.