Onlayn tanishuv jarayoni avvalgidan ham murakkablashmoqda, chunki sun’iy intellekt bu sohani yanada murakkablashtirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Foydalanuvchilar tobora ko‘proq inson emas, balki neyron tarmoqlar tomonidan yaratilgan “ideal” jumlalar bilan muloqot qilayotganini anglamoqda. Masalan, Hindistondan bo‘lgan 27 yoshli Vindya Tajeshvar Hinge ilovasi orqali yozishayotganida xabarlarning haddan tashqari rasmiy va sun’iy ko‘rinishi sababli sun’iy intellekt ishtirokini sezgan.
U yolg‘iz emas, ko‘plab foydalanuvchilar endi suhbatlarda AI vositalarining uchinchi tomon sifatida aralashayotganidan xavotirda. Tadqiqotlar shuni ko‘rsatadiki, yolg‘iz yashovchilarning to‘rtdan biri tanishuv ilovalarida sun’iy intellektdan foydalanmoqda.
Ayniqsa, Z avlodi bu borada faol bo‘lib, ularning yarmi texnologiyaga tayanishini tan olgan. Ba’zilar uchun bu qulaylik, masalan, biznes-maslahatchi Vendi Anderson ChatGPT yordamida yaratilgan profilni yanada jonli va samimiy deb hisoblaydi.
Biroq, boshqalar fikricha, bunday yondashuv haqiqiylikni yo‘qotishiga olib keladi. Chunki kichik xatolar, noqulay pauzalar va oddiy kulgichlar suhbatni tabiiy qiladi.
Shu bilan birga, ayrim kompaniyalar AI xizmatlarini yanada rivojlantirmoqda. Ular sun’iy intellekt nafaqat profil yaratishda, balki mos sherik topish va uchrashuvni bron qilishda ham yordam berishini va’da qilmoqda.
Mutasaddilar ta’kidlashicha, algoritmlar odamlarni o‘zlaridan ko‘ra yaxshiroq “tushunishi” mumkin. Bu esa onlayn tanishuv sohasida yangi imkoniyatlar va muammolarni yuzaga keltirmoqda.

Роль искусственного интеллекта в онлайн-знакомствах растет
Процесс онлайн-знакомств становится всё более сложным, поскольку искусственный интеллект усложняет эту сферу. Об этом сообщает Zamin.uz.
Пользователи всё чаще понимают, что общаются не с человеком, а с «идеальными» фразами, созданными нейронными сетями. Например, 27-летняя Виндия Таджешвар из Индии заметила участие искусственного интеллекта при переписке через приложение Hinge из-за чрезмерно официального и искусственного вида сообщений.
Она не одна, многие пользователи теперь обеспокоены вмешательством AI-инструментов как третьей стороны в разговорах. Исследования показывают, что четверть одиноких людей используют искусственный интеллект в приложениях для знакомств.
Особенно активно в этом участвует поколение Z, половина из которых признаёт опору на технологии. Для некоторых это удобно, например, бизнес-консультант Венди Андерсон считает профиль, созданный с помощью ChatGPT, более живым и искренним.
Однако другие считают, что такой подход ведёт к потере подлинности. Ведь небольшие ошибки, неловкие паузы и простые смехи делают разговор естественным.
В то же время некоторые компании продолжают развивать AI-сервисы. Они обещают, что искусственный интеллект поможет не только в создании профиля, но и в поиске подходящего партнёра и бронировании встречи.
Ответственные лица подчёркивают, что алгоритмы могут «понимать» людей лучше, чем они сами. Это создаёт новые возможности и проблемы в сфере онлайн-знакомств.