Huawei sun’iy intellekt uchun yirik chip klaster yaratadi
Yangi Atlas 950 SuperCluster nomli tizim 500 mingdan ortiq Ascend chiplarini o‘z ichiga oladi. Bu haqda Kursiv media sayti xabar berdi.
Kompaniya 2028-yilgacha uchta yangi Ascend chip modelini ishlab chiqarishni rejalashtirganini ham ma’lum qildi. Har bir yangi chip oldingisiga nisbatan ikki barobar samaraliroq bo‘ladi.
Ushbu e’lon AQShning Xitoyga Nvidia kompaniyasining ilg‘or chiplarini yetkazib berishni cheklashi fonida yuz berdi. Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, Huawei ning bu qadamlar Pekinning texnologik mustaqillikka erishish istagini aks ettiradi.
Sun’iy intellekt sohasida mustahkam pozitsiyani egallash maqsadida kompaniya o‘z mahsulotlarini yanada rivojlantirishga katta e’tibor qaratmoqda. Bu loyiha Xitoyning texnologik salohiyatini oshirish va global bozorda raqobatbardoshligini kuchaytirishga xizmat qiladi.
Shuningdek, Huawei ning yangi chiplar klasteri mamlakatning raqamli infratuzilmasini yanada mustahkamlashga yordam beradi. Bu orqali sun’iy intellektning turli sohalarda qo‘llanilishi kengayadi va yangi texnologiyalar yaratish imkoniyati oshadi.
Huawei ning bu tashabbusi Xitoyning texnologik rivojlanish strategiyasining muhim qismi hisoblanadi. Kompaniya o‘zining innovatsion yondashuvi bilan global texnologiya bozorida o‘z o‘rnini mustahkamlashga intilmoqda.

Huawei создаёт крупный кластер чипов для искусственного интеллекта
Китайская компания Huawei планирует создать крупнейший кластер чипов в области искусственного интеллекта. Об этом сообщает Zamin.uz.
Новая система под названием Atlas 950 SuperCluster будет включать более 500 тысяч чипов Ascend. Об этом сообщает медиа-сайт Kursiv.
Компания также объявила, что планирует выпустить три новые модели чипов Ascend к 2028 году. Каждый новый чип будет в два раза эффективнее предыдущего.
Это объявление последовало на фоне ограничений США на поставки передовых чипов компании Nvidia в Китай. По мнению экспертов, шаги Huawei отражают стремление Пекина к технологической независимости.
Для укрепления позиций в области искусственного интеллекта компания уделяет большое внимание дальнейшему развитию своих продуктов. Этот проект направлен на повышение технологического потенциала Китая и усиление конкурентоспособности на глобальном рынке.
Кроме того, новый кластер чипов Huawei поможет укрепить цифровую инфраструктуру страны. Это расширит применение искусственного интеллекта в различных сферах и увеличит возможности создания новых технологий.
Инициатива Huawei является важной частью стратегии технологического развития Китая. Компания стремится укрепить свои позиции на глобальном технологическом рынке благодаря инновационному подходу.