Yangi tayinlangan vazir ekran orqali deputatlar oldiga milliy alban libosidagi ayol qiyofasida chiqdi va uch daqiqalik murojaatida konstitutsiyaning asosiy tamoyillarini eslatdi. Diella nutqida xalq xizmatiga mo‘ljallangan institutlar haqida so‘zlab, qonun insonning xromosomasi, qoni yoki jismoniy mavjudligiga emas, balki mas’uliyat, hisobdorlik, shaffoflik va barcha fuqarolar uchun teng imkoniyatlarga asoslanganini ta’kidladi.
U shuningdek, har qanday inson hamkasbidan kam emas, balki ba’zan undan ham ko‘proq darajada ifoda eta olishini qayd etdi. Sun’iy intellekt vaziri o‘z vazifasini odamlarning ishini egallash deb emas, balki ularga yordam beruvchi va qo‘llab-quvvatlovchi mexanizm sifatida ko‘rishini bildirdi.
Ma’lumot uchun, dunyodagi birinchi sun’iy intellekt vaziri sifatida Diella o‘tgan hafta Albaniya bosh vaziri Edi Rama tomonidan jamoatchilikka taqdim etildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Diella alban tilida “quyosh” ma’nosini anglatadi va davlat xaridlari sohasida faoliyat yuritadi.
Rejaga ko‘ra, davlat xaridlarining butun jarayoni bosqichma-bosqich sun’iy intellekt nazoratiga o‘tkaziladi. Albaniyaning bu qadami nafaqat mamlakat tarixida, balki butun dunyoda davlat boshqaruvining yangi bosqichi sifatida qabul qilinmoqda.

В Албании начал работу первый министр искусственного интеллекта
Впервые в составе правительства Албании был назначен министр искусственного интеллекта — бот Диелла, который выступил с первой речью в парламенте. Об этом сообщает Zamin.uz.
Новоиспечённый министр появился перед депутатами на экране в образе женщины в национальном албанском костюме и в трёхминутном обращении напомнил основные принципы конституции. В своей речи Диелла рассказала об институтах, предназначенных для служения народу, подчеркнув, что закон основан не на хромосомах, крови или физическом существовании человека, а на ответственности, подотчётности, прозрачности и равных возможностях для всех граждан.
Она также отметила, что любой человек не уступает своему коллеге, а иногда может выражать себя даже более полно. Министр искусственного интеллекта заявила, что рассматривает свою функцию не как замену людей в работе, а как механизм, который помогает и поддерживает их.
Для справки, Диелла была представлена общественности на прошлой неделе премьер-министром Албании Эди Рамой как первый в мире министр искусственного интеллекта. По его словам, имя Диелла на албанском языке означает «солнце» и она работает в сфере государственных закупок.
Согласно плану, весь процесс государственных закупок постепенно будет переведён под контроль искусственного интеллекта. Этот шаг Албании воспринимается не только как исторический для страны, но и как новый этап государственного управления во всём мире.