TikTok AQShda amerikaliklar nazoratiga o‘tadi
AQSh hukumati va Xitoy TikTok platformasi bo‘yicha muhim kelishuvga erishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Endi TikTokning AQShdagi faoliyati to‘liq amerikalik kompaniyalar nazoratida bo‘ladi. Platformaning AQShdagi kengashida yetti o‘rindan oltitasi amerikalik mutaxassislarga beriladi.
Ushbu kelishuv yaqin kunlarda rasman imzolanishi kutilmoqda. Oldin TikTokning AQShdagi ishlarini Xitoyning ByteDance kompaniyasidan ajratish zarurati mavjud edi.
O‘tgan yillarda bu qaror bir necha bor kechiktirilgan, ammo xavfsizlik nuqtai nazaridan uni amalga oshirish muhim deb topildi. Endilikda foydalanuvchilarning shaxsiy ma’lumotlari va maxfiyligi Oracle kompaniyasi tomonidan nazorat qilinadi.
Shuningdek, platformaning kontent tarqatish tizimi ham amerikalik mutaxassislar qo‘lida bo‘ladi. Bu esa foydalanuvchilarning xavfsizligini yanada mustahkamlaydi.
Xitoy hukumati ham kompaniya o‘rtasida olib borilgan muzokaralarni ma’qulladi. Kelishuvning asosiy masalasi – algoritm egaligi bo‘lib, u 1,7 million amerikalik foydalanuvchining kontentini boshqaradi.

TikTok перейдет под контроль американцев в США
Правительство США и Китай достигли важного соглашения по платформе TikTok. Об этом сообщает Zamin.uz.
Теперь деятельность TikTok в США будет полностью контролироваться американскими компаниями. Из семи мест в совете платформы в США шесть будут отданы американским специалистам.
Ожидается, что это соглашение будет официально подписано в ближайшие дни. Ранее возникала необходимость отделить работу TikTok в США от китайской компании ByteDance.
В последние годы это решение несколько раз откладывалось, но с точки зрения безопасности было признано важным его реализовать. Теперь личные данные и конфиденциальность пользователей будут контролироваться компанией Oracle.
Кроме того, система распространения контента платформы также будет находиться в руках американских специалистов. Это дополнительно укрепит безопасность пользователей.
Правительство Китая также одобрило переговоры между компаниями. Основным вопросом соглашения является владение алгоритмом, который управляет контентом 1,7 миллиона американских пользователей.