TikTok AQShda faoliyatini shart bilan davom ettiradi
AQSh prezidenti ma’muriyati TikTok bilan bog‘liq ehtimoliy kelishuv tafsilotlarini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
TechCrunch nashrining xabariga ko‘ra, ushbu bitim orqali TikTok Amerika Qo‘shma Shtatlarida faoliyatini davom ettirishi mumkin, biroq bunda muayyan shartlar bajarilishi talab etiladi. Asosiy talablar qatoriga foydalanuvchilarning ma’lumotlarini mahalliy serverlarda saqlash va platformaning faoliyati ustidan mustaqil nazorat o‘rnatish kiradi.
Shuningdek, TikTok egasi hisoblangan ByteDance kompaniyasidagi Xitoy ta’sirining cheklanishi muhim hisoblanadi. Oq uy va ByteDance o‘rtasidagi muzokaralar hozirgi kunda ham davom etmoqda.
Milliy xavfsizlikni ta’minlash maqsadida bu masala katta e’tibor bilan ko‘rib chiqilmoqda. Agar kelishuv amalga oshsa, TikTok AQSh hududida o‘z faoliyatini davom ettirish imkoniyatiga ega bo‘ladi.

TikTok продолжит деятельность в США с условиями
Администрация президента США раскрыла детали возможного соглашения, связанного с TikTok. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации издания TechCrunch, благодаря этому соглашению TikTok сможет продолжить свою деятельность в Соединённых Штатах Америки, однако при выполнении определённых условий. Основными требованиями являются хранение данных пользователей на локальных серверах и установление независимого контроля над деятельностью платформы.
Также важным считается ограничение влияния Китая в компании ByteDance, которая является владельцем TikTok. Переговоры между Белым домом и ByteDance продолжаются и в настоящее время.
Вопрос рассматривается с большим вниманием с целью обеспечения национальной безопасности. Если соглашение будет достигнуто, TikTok получит возможность продолжать свою работу на территории США.