AQSh H-1B vizalari uchun yangi to‘lov joriy etdi
AQSh prezidenti Donald Tramp H-1B ishchi vizalari uchun yillik 100 ming dollar miqdorida to‘lov joriy etilishini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qaror immigratsiyani cheklash siyosatining bir qismi sifatida ko‘rilmoqda. Microsoft, Amazon va boshqa yirik kompaniyalar xodimlarini chet el safarlaridan voz kechish yoki tezda AQShga qaytish haqida ogohlantirmoqda.
Ushbu kompaniyalarda minglab mutaxassislar H-1B vizasi asosida ishlaydi. Frankfurtdagi savdolarda Apple, Nvidia, Meta va Tesla kabi yirik kompaniyalar aksiyalari oz miqdorda o‘zgarish bilan savdo qilindi.
Bozor umumiy holda barqaror qolmoqda. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, yilning birinchi yarmida Amazon 12 mingdan ortiq H-1B vizasini olgan.
Microsoft va Meta esa 5 mingdan ortiq vizani qo‘lga kiritgan. Yangi to‘lov tartibi bu kompaniyalar uchun katta qiyinchiliklar tug‘dirishi mumkin.
Shunday qilib, yangi siyosat ishchi vizalariga bog‘liq kompaniyalar faoliyatiga sezilarli ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda.

США ввели новый сбор за визы H-1B
Президент США Дональд Трамп объявил о введении ежегодного сбора в размере 100 тысяч долларов за рабочие визы H-1B. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение рассматривается как часть политики ограничения иммиграции. Microsoft, Amazon и другие крупные компании предупреждают своих сотрудников отказаться от зарубежных поездок или быстро вернуться в США.
В этих компаниях тысячи специалистов работают на основе визы H-1B. На торгах во Франкфурте акции крупных компаний, таких как Apple, Nvidia, Meta и Tesla, торговались с небольшими изменениями.
Рынок в целом остается стабильным. По официальным данным, за первое полугодие Amazon получил более 12 тысяч виз H-1B.
Microsoft и Meta получили более 5 тысяч виз. Новый порядок оплаты может создать серьезные трудности для этих компаний.
Таким образом, ожидается, что новая политика окажет значительное влияние на деятельность компаний, зависящих от рабочих виз.