TikTokning AQShdagi faoliyati endilikda yangi tashkil etilgan, amerikalik investorlar rahbarligidagi kompaniya tomonidan boshqariladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tuzilishda asosiy ulush AQSh sarmoyadorlariga tegishli bo‘lib, TikTok egasi hisoblangan Xitoyning ByteDance kompaniyasi atigi 20 foizdan kamroq ulushga ega. Eng muhim o‘zgarishlardan biri shundaki, TikTokning AQSh foydalanuvchilari uchun ishlaydigan algoritmi endi texnologik gigant Oracle nazorati ostida bo‘ladi.
Oracle ushbu algoritmni to‘liq tahlil qiladi, uni AQSh foydalanuvchilari ma’lumotlari asosida qayta o‘rgatadi va kontent tarqatilishini doimiy nazoratda ushlab turadi. Bu o‘zgarishlar natijasida TikTok foydalanuvchilari AQShda yangi ilovani yuklab olish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Oracle ilgari ham TikTok ma’lumotlarini AQShdagi serverlarda saqlagan, ammo endi xavfsizlik va shaffoflik yanada mustahkamlanmoqda. Ushbu chora-tadbirlar AQSh hukumati bilan yuzaga kelgan xavfsizlik xavotirlarini bartaraf etish hamda TikTokning AQShda faoliyatini davom ettirishini ta’minlash maqsadida joriy etilmoqda.

TikTok в США управляется под контролем Oracle
Деятельность TikTok в США теперь управляется новой компанией под руководством американских инвесторов. Об этом сообщает Zamin.uz.
В этой структуре основная доля принадлежит американским инвесторам, а китайская компания ByteDance, являющаяся владельцем TikTok, имеет менее 20 процентов акций. Одним из самых важных изменений является то, что алгоритм TikTok, работающий для пользователей из США, теперь находится под контролем технологического гиганта Oracle.
Oracle полностью анализирует этот алгоритм, переобучает его на основе данных пользователей из США и постоянно контролирует распространение контента. В результате этих изменений пользователи TikTok в США смогут загрузить новое приложение.
Ранее Oracle уже хранил данные TikTok на серверах в США, но теперь безопасность и прозрачность будут усилены. Эти меры вводятся с целью устранения опасений по поводу безопасности, возникших у правительства США, а также для обеспечения продолжения деятельности TikTok в США.