Inson ichki nutqini o‘qish texnologiyasi sinovda
Hozirgacha faqat ilmiy fantastika asarlarida uchraydigan g‘oya — inson fikrlarini o‘qish imkoniyati — endi haqiqiy tadqiqotlarda sinovdan o‘tkazilmoqda. Stenford universiteti olimlari birinchi bor insonning ichki nutqini, ya’ni ovoz chiqarmasdan o‘ziga qaratilgan fikrlarini maxsus texnologiya yordamida aniqlashga muvaffaq bo‘ldi.
Bu haqida Cell jurnalida chop etilgan maqolada ma’lumot berildi. Tadqiqotda miya va kompyuter o‘rtasidagi interfeys asosida ishlaydigan yangi usul qo‘llanildi.
Ushbu texnologiya neyron faollik signallarini tahlil qilib, ularni matn shakliga aylantira oladi. Ma’lum bo‘lishicha, tizim insonning niyati va ichki nutqini 74 foiz aniqlik bilan aniqlay oladi.
Eksperimentda og‘ir falaj holatidagi to‘rt bemor ishtirok etdi. Ularga nutq faoliyatini boshqaruvchi miya sohasiga mikroelektrodli implantlar o‘rnatildi.
Natijada qurilma bemorlarning aytmoqchi bo‘lgan so‘zlarini yoki hatto faqat ongda shakllangan iboralarni yuqori aniqlik bilan matnga aylantira oldi. Olimlar oddiy hisoblash jarayonida odam ongida hosil bo‘lgan raqamlar ketma-ketligini ham aniqlash mumkinligini ta’kidlashdi.
Qurilmaning xavfsizlik jihatlari ham ko‘zdan qochmadi. Maxfiylikni ta’minlash uchun uni faqat maxsus “aqliy parol” orqali faollashtirish imkoniyati yaratildi.
Bu usul 98 foizdan ortiq aniqlik bilan ishlashi qayd etildi. Mutaxassislar fikricha, ushbu texnologiya hali to‘liq amaliy qo‘llanishga tayyor emas.
Biroq kelajakda nutq qobiliyati cheklangan yoki og‘ir kasallik sababli muloqotdan mahrum bo‘lgan insonlar uchun yangi imkoniyatlar eshigini ochishi mumkin. Olimlar bu yo‘nalishda ishlarni davom ettirish va tizimni yanada takomillashtirishni maqsad qilgan.
Shu tariqa, ilm-fan yana bir bor inson ongining eng chuqur qatlamlarini o‘rganishga imkon berdi. Bugun fantastikaga o‘xshagan g‘oyalar ertaga butunlay yangi muloqot davrini boshlab berishi ehtimoldan yiroq emas.

Технология чтения внутренней речи человека на испытаниях
До сих пор идея, встречающаяся только в научно-фантастических произведениях — возможность читать мысли человека — теперь проходит испытания в реальных исследованиях. Ученые Стэнфордского университета впервые смогли с помощью специальной технологии определить внутреннюю речь человека, то есть мысли, направленные к самому себе без произнесения звуков.
Об этом сообщается в статье, опубликованной в журнале Cell. В исследовании применялся новый метод, основанный на интерфейсе между мозгом и компьютером.
Эта технология анализирует сигналы нейронной активности и преобразует их в текст. Известно, что система способна с точностью 74 процента определять намерения и внутреннюю речь человека.
В эксперименте участвовали четыре пациента с тяжелым параличом. Им были имплантированы микроэлектроды в область мозга, отвечающую за управление речевой деятельностью.
В результате устройство смогло с высокой точностью преобразовывать слова, которые пациенты хотели произнести, или даже выражения, сформированные только в сознании, в текст. Ученые подчеркнули, что также возможно определить последовательность чисел, возникающих в человеческом сознании, в процессе обычных вычислений.
Вопросы безопасности устройства также не остались без внимания. Для обеспечения конфиденциальности была создана возможность активации устройства только с помощью специального «умного пароля».
Отмечено, что этот метод работает с точностью более 98 процентов. По мнению специалистов, эта технология еще не готова к полному практическому применению.
Однако в будущем она может открыть новые возможности для людей с ограниченной речевой способностью или лишенных общения из-за тяжелых заболеваний. Ученые намерены продолжать работу в этом направлении и совершенствовать систему.
Таким образом, наука вновь дала возможность изучить самые глубокие слои человеческого сознания. Сегодня идеи, похожие на фантастику, завтра могут открыть совершенно новую эпоху общения.