Bloomberg xabariga ko‘ra, OpenAI ChatGPT xizmatiga ota-onalar nazorati funksiyasini joriy qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Endi ota-onalar bolalar uchun ayrim imkoniyatlarni cheklashi va stress belgilariga oid bildirishnomalar olishi mumkin. Ushbu funksiya bolaning elektron pochta manziliga yuboriladigan maxsus taklif orqali faollashadi.
Shu orqali ovozli rejim, tasvir yaratish hamda oldingi suhbatlarga kirishni cheklash imkoniyati mavjud bo‘ladi. Bildirishnomalar elektron pochta, SMS yoki ilova orqali yetkaziladi, ammo farzandlarning yozishmalari ota-onalarga oshkor qilinmaydi.
Ushbu qaror shu yil aprel oyida o‘z ixtiyori bilan hayotdan ko‘z yumgan o‘smir oilasining sudga murojaatidan keyin qabul qilindi. Oila ChatGPT o‘smirning yozgan xabarlariga qaramay favqulodda yordam protokoli ishga tushirilmaganini ta’kidlagan.
Shuningdek, OpenAI foydalanuvchilarning yoshini aniqlash tizimini ishlab chiqmoqda. Bu tizim kelajakda funksiyalarni to‘g‘ri cheklash imkonini beradi.

OpenAI ChatGPT внедрил родительский контроль
По сообщению Bloomberg, OpenAI внедрила функцию родительского контроля в сервис ChatGPT. Об этом сообщает Zamin.uz.
Теперь родители могут ограничивать некоторые возможности для детей и получать уведомления о признаках стресса. Эта функция активируется через специальное приглашение, отправляемое на электронную почту ребёнка.
Через неё можно ограничить голосовой режим, создание изображений и доступ к предыдущим беседам. Уведомления доставляются по электронной почте, SMS или через приложение, однако переписка детей не раскрывается родителям.
Это решение было принято после обращения в суд семьи подростка, который добровольно скончался в апреле этого года. Семья отметила, что несмотря на сообщения подростка в ChatGPT, протокол экстренной помощи не был запущен.
Кроме того, OpenAI разрабатывает систему определения возраста пользователей. Эта система позволит в будущем правильно ограничивать функции.
По данным источника Kursiv Media, новые механизмы контроля направлены на обеспечение безопасности детей.