O‘zbekistonda internet foydalanuvchilari 94 foizga yetdi
Milliy statistika qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yilning yanvar-avgust oylarida O‘zbekiston aholisining 94,2 foizi internetdan foydalanmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
So‘nggi yillarda mamlakatda internet foydalanuvchilari soni doimiy ravishda oshib bormoqda. Masalan, 2021 yilda bu ko‘rsatkich 76,6 foizni tashkil etgan bo‘lsa, 2022 yilda 83,9 foizga yetdi.
2023 yilda internetdan foydalanish darajasi 89 foizga oshdi, 2024 yilda esa 93,3 foizga ko‘tarildi. Joriy yilning dastlabki sakkiz oyida esa ushbu ko‘rsatkich 94,2 foizga yetdi.
Mutasaddilarning ta’kidlashicha, internetdan foydalanishning keng yoyilishi raqamli xizmatlar, ta’lim, sog‘liqni saqlash va tadbirkorlik sohalarida imkoniyatlarni yanada kengaytirmoqda. Bu esa mamlakatda raqamli infratuzilmaning rivojlanishi va aholi hayot sifatining yaxshilanishiga xizmat qilmoqda.
Internetdan foydalanish darajasining oshishi ijtimoiy va iqtisodiy sohalarda yangi imkoniyatlar yaratmoqda. Shuningdek, bu jarayon raqamli texnologiyalarni kengroq joriy etish va aholi o‘rtasida axborotga erkin kirishni ta’minlashga yordam bermoqda.
Natijada, O‘zbekiston aholisi zamonaviy texnologiyalarni faol qo‘llash orqali hayot darajasini oshirishga erishmoqda.

В Узбекистане количество пользователей интернета достигло 94 процентов
По данным Государственного комитета по статистике, в период с января по август 2025 года 94,2 процента населения Узбекистана пользуются интернетом. Об этом сообщает Zamin.uz.
В последние годы число пользователей интернета в стране постоянно растет. Например, в 2021 году этот показатель составлял 76,6 процента, а в 2022 году достиг 83,9 процента.
В 2023 году уровень использования интернета вырос до 89 процентов, а в 2024 году достиг 93,3 процента. В первые восемь месяцев текущего года этот показатель достиг 94,2 процента.
По словам ответственных лиц, широкое распространение интернета расширяет возможности в сферах цифровых услуг, образования, здравоохранения и предпринимательства. Это способствует развитию цифровой инфраструктуры в стране и улучшению качества жизни населения.
Рост уровня использования интернета создает новые возможности в социальных и экономических сферах. Кроме того, этот процесс помогает более широкому внедрению цифровых технологий и обеспечивает свободный доступ к информации среди населения.
В результате население Узбекистана достигает повышения уровня жизни за счет активного использования современных технологий.
Учёные Германии и Японии создали новую систему теплоснабжения.
Ученые научных центров Германии и Японии разработали новую технологию охлаждения твердых тел, не требующую электродвигателей и компрессоров.uz. Эта инновационная система