AQSh prokuraturasi Telegram serverlariga kirishni so‘radi
AQSh prokuraturasi bolalarni ekspluatatsiya qilish bilan bog‘liq tergov doirasida Telegram serverlariga masofadan kirish uchun suddan ruxsat oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Rozetked xabar berdi. Hujjatlarga ko‘ra, prokuratura gumonlanuvchining akkauntidan ma’lumot olish maqsadida serverlarga maxsus xabarlar yuborish va “masofaviy qidiruv texnikasi”dan foydalanishni rejalashtirmoqda.
Ushbu usul orqali muloqot va akkaunt haqidagi ma’lumotlarni olish ko‘zda tutilgan. Telegram kompaniyasi esa bunday harakatlarni amalga oshirishning imkoni yo‘qligini ma’lum qildi.
Ularning ta’kidlashicha, hatto o‘z muhandislari ham serverlardagi xabarlarga kira olmaydi, chunki Telegram serverlari kuchli shifrlangan va bu shifrni buzishning amaliy usuli mavjud emas. Shuningdek, kompaniya zararli kontentga qarshi doimiy ravishda qat’iy kurash olib borishini va AQShdan kelgan barcha qonuniy talablarni bajarib kelayotganini ta’kidladi.
Jumladan, jinoyatchilarning IP-manzili va telefon raqamlarini taqdim etib kelmoqda. Shu bilan birga, Telegramning shifrlash tizimi foydalanuvchilarning maxfiyligini ta’minlashga qaratilgan bo‘lib, bunday himoya tizimi jinoyatlarni aniqlash va oldini olishda muhim ahamiyatga ega hisoblanadi.
Sud qarori va prokuratura harakatlari esa tergov jarayonining samarali olib borilishi uchun zarur deb hisoblanmoqda.

Прокуратура США запросила доступ к серверам Telegram
Прокуратура США получила разрешение суда на удалённый доступ к серверам Telegram в рамках расследования, связанного с эксплуатацией детей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает Rozetked. Согласно документам, прокуратура планирует отправлять специальные сообщения на серверы и использовать «технологии удалённого поиска» с целью получения информации из аккаунта подозреваемого.
Этот метод предусматривает получение данных о переписке и аккаунте. Компания Telegram заявила, что не имеет технической возможности для проведения таких действий.
По их словам, даже собственные инженеры не могут получить доступ к сообщениям на серверах, поскольку серверы Telegram сильно зашифрованы, и практического способа взломать это шифрование не существует. Кроме того, компания подчеркнула, что постоянно ведёт жёсткую борьбу с вредоносным контентом и выполняет все законные требования, поступающие из США.
В частности, предоставляются IP-адреса и номера телефонов преступников. При этом система шифрования Telegram направлена на обеспечение конфиденциальности пользователей, и такая система защиты считается важной для выявления и предотвращения преступлений.