Better Tomorrow Ventures (BTV) venchur jamg‘armasi uchinchi fondi uchun 140 million dollar mablag‘ yig‘di. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu mablag‘lar asosan moliyaviy texnologiyalar sohasidagi erta bosqichdagi loyihalarga yo‘naltiriladi. Fond hammuassisi Sheel Mohnotning ta’kidlashicha, moliyaviy xizmatlar sohasi hali to‘liq raqamlashtirilmagan bo‘lib, bu sohada katta imkoniyatlar mavjud.
Uning so‘zlariga ko‘ra, jahon yalpi ichki mahsulotining 20 foizi moliyaviy xizmatlardan iborat, ammo ko‘plab operatsiyalar hanuzgacha qo‘lda amalga oshiriladi. BTV ilgari ham Chime, Klarna va Wealthfront kabi yetakchi kompaniyalarni qo‘llab-quvvatlagan.
Hozirgi fond ayniqsa hisob-kitob va buxgalteriya sohasiga e’tibor qaratmoqda. Sun’iy intellekt texnologiyalari bu sohada muhim rol o‘ynashi kutilmoqda.
Shu kungacha BTV Basis, Layer va InScope kabi uchta buxgalteriya startaplariga sarmoya kiritgan. Bundan tashqari, Coast (transport to‘lovlari platformasi), Relay (naqd pul boshqaruvi xizmati) va Unit (bank xizmatlari platformasi) kabi loyihalar fond portfelida mavjud.
Uchinchi fond orqali BTV 30 dan 35 taga qadar kompaniyalarga 500 mingdan 3,5 million dollargacha sarmoya kiritishni rejalashtirmoqda. Bu mablag‘lar yordamida moliyaviy texnologiyalar sohasidagi innovatsiyalarni rivojlantirish va yangi loyihalarni qo‘llab-quvvatlash maqsad qilingan.

Better Tomorrow Ventures выделила 140 млн долларов на финансовые технологии
Better Tomorrow Ventures (BTV) венчурный фонд собрал 140 миллионов долларов для своего третьего фонда. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти средства в основном направлены на проекты ранней стадии в области финансовых технологий. По словам соучредителя фонда Шила Мохнота, сфера финансовых услуг еще не полностью оцифрована, и в этой области есть большие возможности.
По его словам, 20 процентов мирового валового внутреннего продукта приходится на финансовые услуги, однако многие операции до сих пор выполняются вручную. Ранее BTV поддерживал такие ведущие компании, как Chime, Klarna и Wealthfront.
Текущий фонд особенно сосредоточен на расчетах и бухгалтерии. Ожидается, что технологии искусственного интеллекта сыграют важную роль в этой сфере.
До настоящего времени BTV инвестировал в три бухгалтерских стартапа: Basis, Layer и InScope. Кроме того, в портфеле фонда есть проекты Coast (платформа для транспортных платежей), Relay (сервис управления наличными) и Unit (платформа банковских услуг).
Через третий фонд BTV планирует инвестировать от 500 тысяч до 3,5 миллионов долларов в 30-35 компаний. Эти средства предназначены для развития инноваций в области финансовых технологий и поддержки новых проектов.