Tesla Optimus roboti kung-fu mashg‘ulotida namoyish etildi
Videoda robot inson bilan kung-fu mashg‘ulotida ishtirok etib, harakatlarga sinxron tarzda javob qaytarayotgani ko‘rinadi. Zarba va himoya bloklari muvofiqlashtirilgan uslubda, raqqoslikka o‘xshash harakatlar bilan bajarilmoqda.
Maskning so‘zlariga ko‘ra, robot o‘z ichiga o‘rnatilgan sun’iy intellekt yordamida mustaqil harakat qiladi va inson boshqaruvisiz ishlaydi. Shuningdek, uning tezligi va harakatlarining silliqligi sezilarli darajada yaxshilangan.
Tesla kompaniyasining sun’iy intellekt bo‘yicha vitse-prezidenti Ashok Ellusvami kompaniya Optimus robotlari va avtopilot tizimli elektromobillar uchun yagona sun’iy intellekt platformasini yaratish ustida faol ishlayotganini bildirdi. Tesla Optimus ilk bor 2021-yil 19-avgustda taqdim etilgan va 2022-yilda ishchi prototipi namoyish qilingan.
Qurilmani 2026-yilda omma uchun sotuvga chiqarish rejalashtirilmoqda. Ushbu robotning rivojlanishi sanoat va kundalik hayotda inson faoliyatini sezilarli darajada yengillashtirishga xizmat qiladi.
Optimusning jang san’ati bo‘yicha o‘rganishi uning murakkab vazifalarni bajarish qobiliyatini oshirishga yordam beradi. Tesla kompaniyasi sun’iy intellekt sohasidagi yangi yutuqlari bilan texnologiya sohasida yetakchi o‘rinlarni egallashga intilmoqda.
Robotlarning avtonom harakat qilishi va inson bilan samarali hamkorlik qilish imkoniyatlari kelajakda ko‘plab sohalarda inqilobiy o‘zgarishlarga sabab bo‘lishi kutilmoqda.

Основатель компании Tesla Илон Маск представил в социальной сети X видеозапись нового автономного робота – Optimus, выполняющего боевые тренировки. Об этом сообщает Zamin.uz.
На видео видно, как робот участвует в занятиях кунг-фу вместе с человеком, синхронно реагируя на движения. Удары и блоки защиты выполняются скоординированно, с движениями, напоминающими танец.
По словам Маска, робот действует самостоятельно с помощью встроенного искусственного интеллекта и работает без управления человеком. Кроме того, значительно улучшена его скорость и плавность движений.
Вице-президент Tesla по искусственному интеллекту Ашок Эллусвами сообщил, что компания активно работает над созданием единой платформы искусственного интеллекта для роботов Optimus и электромобилей с автопилотом. Робот Tesla Optimus был впервые представлен 19 августа 2021 года, а в 2022 году показан рабочий прототип.
Планируется выпустить устройство в продажу для широкой публики в 2026 году. Развитие этого робота будет способствовать значительному облегчению человеческой деятельности в промышленности и повседневной жизни.
Изучение боевых искусств роботом Optimus помогает повысить его способность выполнять сложные задачи. Компания Tesla стремится занять лидирующие позиции в области технологий благодаря новым достижениям в искусственном интеллекте.
Возможности автономного передвижения роботов и эффективного взаимодействия с человеком в будущем ожидается привести к революционным изменениям во многих сферах.