O‘zbekiston iPhone 17 bojxona qoidalarini e’lon qildi
O‘zbekiston Davlat bojxona qo‘mitasi iPhone 17 modellarini mamlakatga olib kirish tartibi haqida ma’lumot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bojxona qo‘mitasining ma’lum qilishicha, yangi qurilmalarni olib o‘tishda jismoniy shaxslar uchun alohida qoidalar amal qiladi. Ushbu qoidalarga ko‘ra, shaxsiy ehtiyoj uchun telefonni ma’lum qiymatgacha boj to‘lamasdan olib o‘tish mumkin.
Masalan, agar telefon samolyotda olib kelingan bo‘lsa, uning qiymati 1000 AQSh dollarigacha boj solinmaydi. Poyezd yoki kema orqali olib o‘tilganda esa bu limit 500 dollarni tashkil qiladi.
Avtomobil yoki piyoda olib kirishda esa boj to‘lanmaydigan qiymat 300 dollarni tashkil etadi. Misol uchun, agar siz iPhone 17 Pro Max modelini samolyotda olib kirayotgan bo‘lsangiz va uning narxi 1199 dollar bo‘lsa, 1000 dollar qismiga boj solinmaydi.
Qolgan 199 dollar uchun esa 30 foizlik boj to‘lovi, ya’ni taxminan 60 dollar miqdorida to‘lov amalga oshiriladi. Shu tarzda bojxona qoidalariga rioya qilgan holda telefonlarni mamlakatga olib kirish mumkin.
Bu tartib jismoniy shaxslarning shaxsiy ehtiyojlarini qondirishga qaratilgan va bojxona xizmatining shaffofligini ta’minlaydi.

Узбекистан объявил таможенные правила для iPhone 17
Государственный таможенный комитет Узбекистана сообщил о порядке ввоза моделей iPhone 17 в страну. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации Таможенного комитета, при провозе новых устройств для физических лиц действуют отдельные правила. Согласно этим правилам, телефон для личных нужд можно ввозить без уплаты пошлины до определённой стоимости.
Например, если телефон привезён самолётом, его стоимость до 1000 долларов США не облагается пошлиной. При провозе поездом или кораблём этот лимит составляет 500 долларов.
При ввозе автомобилем или пешком стоимость, не облагаемая пошлиной, составляет 300 долларов. Например, если вы ввозите модель iPhone 17 Pro Max самолётом, и её цена составляет 1199 долларов, то пошлина не взимается с части стоимости в 1000 долларов.
За оставшиеся 199 долларов взимается пошлина в размере 30%, то есть примерно 60 долларов. Таким образом, соблюдая таможенные правила, можно ввозить телефоны в страну.
Этот порядок направлен на удовлетворение личных потребностей физических лиц и обеспечивает прозрачность работы таможенной службы.