O‘zbekistonda Amazon Kuiper bilan tezkor internet loyihasi boshlanadi
Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov AQSHning Amazon Kuiper kompaniyasi vakillari bilan uchrashib, raqamli infratuzilmani rivojlantirish va tezkor internet xizmatlarini takomillashtirish bo‘yicha hamkorlik masalalarini muhokama qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Suhbat yakunida Vazirlik va Amazon Kuiper Commercial Services LLC o‘rtasida o‘zaro tushunuv memorandumi imzolandi. Memorandumga muvofiq, mamlakat hududida Project Kuiper sun’iy yo‘ldosh tarmog‘i orqali yuqori tezlikdagi internetni ishga tushirish va telekommunikatsiya tarmoqlarini rivojlantirish yo‘nalishlari belgilandi.
Bu loyihaning maqsadi chekka hududlar, maktablar, shifoxonalar hamda tadbirkorlik subyektlari uchun internetga kirishni kengaytirishdir. Amazon Kuiper — Amazon kompaniyasining sun’iy yo‘ldosh internet xizmatlarini taqdim etuvchi bo‘limi hisoblanadi.
U past orbitada joylashgan sun’iy yo‘ldoshlar orqali butun dunyo bo‘ylab yuqori tezlikda va kechikishi kam bo‘lgan aloqa xizmatlarini taqdim etishni maqsad qiladi. Ushbu texnologiya katta hajmdagi ma’lumotlarni tez va samarali uzatish, videokonferensiyalar, masofaviy ta’lim, telemeditsina va boshqa raqamli xizmatlar sifatini oshirishga xizmat qiladi.

В Узбекистане стартует проект быстрого интернета с Amazon Kuiper
Министр цифровых технологий Шерзод Шерматов встретился с представителями американской компании Amazon Kuiper, обсудив вопросы сотрудничества по развитию цифровой инфраструктуры и совершенствованию услуг быстрого интернета. Об этом сообщает Zamin.uz.
По итогам переговоров между Министерством и Amazon Kuiper Commercial Services LLC был подписан меморандум о взаимопонимании. В соответствии с меморандумом определены направления запуска высокоскоростного интернета через сеть спутников Project Kuiper и развития телекоммуникационных сетей на территории страны.
Цель проекта — расширение доступа к интернету в отдалённых регионах, школах, больницах и у субъектов предпринимательства. Amazon Kuiper является подразделением компании Amazon, предоставляющим спутниковые интернет-услуги.
Он нацелен на предоставление высокоскоростных и с низкой задержкой коммуникационных услуг по всему миру через спутники, расположенные на низкой орбите. Эта технология способствует быстрой и эффективной передаче больших объёмов данных, улучшению качества видеоконференций, дистанционного обучения, телемедицины и других цифровых сервисов.
В рамках меморандума стороны продолжат сотрудничество по внедрению технических решений, обеспечению стабильности сети и широкому охвату услуг. Данный проект позволит повысить качество цифровых услуг в стране и увеличить эффективность в различных отраслях экономики.