Samsung 445 million dollar jarima to‘ladi sud qaroriga ko‘ra
AQSh sudida Samsung kompaniyasi boshqa bir firma g‘oyalaridan ruxsatsiz foydalanganlikda ayblandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Sudning qaroriga ko‘ra, Samsung “Collision Communications” kompaniyasiga 445,5 million dollar miqdorida jarima to‘lashi lozim. Mazkur ish 2023-yilda sudga taqdim etilgan bo‘lib, da’vogar tomon Samsung o‘z telefon va noutbuklarida ularga tegishli bo‘lgan simsiz aloqa texnologiyalarini ruxsatsiz ishlatganini iddao qilgan.
Ushbu texnologiyalar dastlab AQShdagi boshqa bir kompaniya tomonidan ishlab chiqilgan, keyinchalik esa “Collision Communications”ga o‘tgan. Samsung esa bu da’volarni rad etib, ularni haqiqatga mos kelmasligini ta’kidlamoqda.
Sud qarori asosida kompaniya katta miqdorda jarima to‘lashi belgilangan bo‘lsa-da, Samsung ushbu qarorga e’tiroz bildirish huquqiga ega. Mazkur holat texnologiya sohasida intellektual mulk huquqlarining muhimligini yana bir bor ko‘rsatmoqda.
Kompaniyalar o‘z mahsulotlarida foydalanadigan texnologiyalar uchun qonuniy ruxsat olishlari zarur. Sud jarayoni davomida tomonlar o‘z dalillarini taqdim etib, masalani hal qilishga harakat qilishadi.
Shu bois, sud qarorlari ham doimiy ravishda o‘zgarishi mumkin. Samsung va “Collision Communications” o‘rtasidagi ushbu nizolar texnologik rivojlanish va qonuniylik masalalarini yanada chuqurroq o‘rganishni talab qiladi.

Samsung выплатил штраф в размере 445 миллионов долларов согласно решению суда
В суде США компания Samsung была обвинена в несанкционированном использовании идей другой фирмы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно решению суда, Samsung должна выплатить компании «Collision Communications» штраф в размере 445,5 миллиона долларов. Дело было подано в суд в 2023 году, истец утверждал, что Samsung использовала принадлежащие им технологии беспроводной связи без разрешения в своих телефонах и ноутбуках.
Эти технологии изначально были разработаны другой компанией в США, а затем перешли к «Collision Communications». Samsung отвергает эти обвинения, подчеркивая, что они не соответствуют действительности.
Хотя по решению суда компания должна выплатить крупный штраф, Samsung имеет право обжаловать это решение. Данный случай вновь подчеркивает важность прав интеллектуальной собственности в сфере технологий.
Компаниям необходимо получать законное разрешение на использование технологий в своих продуктах. В ходе судебного процесса стороны представляют свои доказательства и пытаются разрешить спор.
Поэтому судебные решения могут постоянно изменяться. Споры между Samsung и «Collision Communications» требуют более глубокого изучения вопросов технологического развития и законности.