Buyuk Britaniyaning Competition and Markets Authority (CMA) Google kompaniyasining onlayn qidiruv va reklama bozoridagi strategik o‘rinini belgilab, unga nisbatan yangi va qat’iyroq qoidalarni joriy etishni ma’qulladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu qaror Google’ning bozordagi uzoq muddatli va barqaror pozitsiyasini tan olgan holda, raqobatni kuchaytirish maqsadida maxsus choralar ko‘rish imkoniyatini beradi. Ushbu maqom Google kompaniyasiga qarshi ayblov emas, balki kelgusida amalga oshiriladigan tartibga solish choralari uchun asos sifatida xizmat qiladi.
Qamrab olingan xizmatlar qatoriga izlash tizimi, izlash reklamalari, sun’iy intellekt asosidagi AI Overviews va AI Mode, shuningdek “Discover” lentasi, “Top Stories” hamda News tablari kiradi. Shu bilan birga, Google News ilovasi va sayti hamda sinxronizatsiya qilingan izlash xizmatlari bu tartibga solishdan mustasno qilingan.
Google o‘z munosabatida, ba’zi nazorat choralarining innovatsion jarayonlarga salbiy ta’sir ko‘rsatishi, yangi mahsulotlar ishlab chiqilishini qiyinlashtirishi mumkinligini bildirgan. Kelgusida amalga oshirilishi mumkin bo‘lgan choralarga foydalanuvchilarga tanlov ekrani orqali boshqa qidiruv tizimlariga o‘tish imkoniyatini berish, izlash natijalarida adolatlilikni ta’minlash, nashriyotchilarga kontentdan foydalanishni nazorat qilish va sun’iy intellekt xizmatlari uchun rozilik mexanizmlarini joriy etish kiradi.
Bu qadamlar raqobatni oshirish va foydalanuvchilar manfaatlarini himoya qilishga qaratilgan bo‘lib, bozorda adolatli muhit yaratishga xizmat qiladi.

Google в Великобритании вводит новые правила
Competition and Markets Authority (CMA) Великобритании утвердил новые и более строгие правила в отношении компании Google, определив её стратегическое положение на рынке онлайн-поиска и рекламы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение признаёт долгосрочную и устойчивую позицию Google на рынке и даёт возможность принять специальные меры для усиления конкуренции. Этот статус не является обвинением против компании Google, а служит основой для будущих регулирующих мер.
В перечень охваченных услуг входят поисковая система, поисковая реклама, основанные на искусственном интеллекте AI Overviews и AI Mode, а также лента «Discover», вкладки «Top Stories» и News. При этом приложение и сайт Google News, а также синхронизированные поисковые сервисы исключены из этого регулирования.
В своём заявлении Google отметил, что некоторые меры контроля могут негативно повлиять на инновационные процессы и затруднить разработку новых продуктов. Возможные будущие меры включают предоставление пользователям возможности перехода на другие поисковые системы через экран выбора, обеспечение справедливости в результатах поиска, контроль использования контента издателями и внедрение механизмов согласия для сервисов искусственного интеллекта.
Эти шаги направлены на повышение конкуренции и защиту интересов пользователей, способствуя созданию справедливой среды на рынке.