Microsoft Windows 10 uchun qo‘llab-quvvatlashni to‘xtatdi
Microsoft kompaniyasi 14-oktyabrdan boshlab Windows 10 operatsion tizimi uchun rasmiy qo‘llab-quvvatlashni to‘xtatdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu degani, endilikda ushbu tizimga hech qanday yangilanishlar, shu jumladan xavfsizlik yangilanishlari ham berilmaydi. Kompaniya foydalanuvchilarga yangi Windows 11 operatsion tizimiga o‘tishni tavsiya qilmoqda.
Windows 11 tizimi xavfsizlik, barqarorlik va ishonchlilik jihatidan sezilarli darajada yaxshilangan. Shu bilan birga, internetdagi mutaxassislar Windows 10 foydalanuvchilariga Extended Security Updates (ESU) dasturiga a’zo bo‘lishni maslahat bermoqda.
ESU dasturi orqali Windows 10 uchun xavfsizlik yangilanishlari yana bir yil davomida taqdim etiladi. Bu imkoniyat ayniqsa korxonalar va muhim tizimlardan foydalanayotgan foydalanuvchilar uchun muhim hisoblanadi.
Shunday qilib, Windows 10 operatsion tizimidan foydalanishni davom ettirishni istaganlar uchun ESU dasturiga qo‘shilish tavsiya etiladi. Biroq, Microsoft kompaniyasi kelajakda yanada yangi va rivojlangan tizimlarga o‘tishni rag‘batlantirmoqda.
Shu sababli foydalanuvchilar o‘z qurilmalarini Windows 11 tizimiga yangilashni ko‘zda tutishlari zarur. Bu esa xavfsizlik va samaradorlikni ta’minlash uchun muhim hisoblanadi.
Windows 10 uchun qo‘llab-quvvatlashning tugashi kompaniyaning texnologik yangilanish siyosatining bir qismi sifatida qaraladi.

Microsoft Windows 10 для поддержки прекращена
Компания Microsoft с 14 октября прекратила официальную поддержку операционной системы Windows 10. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это означает, что для данной системы больше не будут выпускаться обновления, включая обновления безопасности. Компания рекомендует пользователям перейти на новую операционную систему Windows 11.
Система Windows 11 значительно улучшена с точки зрения безопасности, стабильности и надежности. В то же время специалисты в интернете советуют пользователям Windows 10 присоединиться к программе Extended Security Updates (ESU).
Через программу ESU обновления безопасности для Windows 10 будут предоставляться еще в течение одного года. Эта возможность особенно важна для предприятий и пользователей, использующих критически важные системы.
Таким образом, тем, кто желает продолжать использовать операционную систему Windows 10, рекомендуется присоединиться к программе ESU. Однако компания Microsoft в будущем стимулирует переход на более новые и усовершенствованные системы.
Поэтому пользователям необходимо планировать обновление своих устройств до Windows 11. Это важно для обеспечения безопасности и эффективности.
Завершение поддержки Windows 10 рассматривается как часть политики компании по технологическим обновлениям.