Ushbu tizim mikrotolqinli qurol va sun’iy intellektni birlashtirgan bo‘lib, dronlarga qarshi samarali himoya vositasi hisoblanadi. Leonidas Autonomous Robotic deb nomlangan platforma Epirus kompaniyasining yuqori quvvatli mikrotolqinli qurolini General Dynamics Land Systems tomonidan ishlab chiqilgan 10 tonnalik Tracked Robot shassisiga o‘rnatadi.
Natijada, har qanday dronlar to‘dasini bir zarbada yo‘q qilishga qodir mobil va to‘liq avtonom tizim paydo bo‘ldi. Leonidas tizimi kuchli mikrotolqinli impulslar yordamida dushman dronlarining elektronikasini ishdan chiqaradi.
Bu jarayon raketa yoki artilleriya vositalarisiz, faqat elektromagnit kuch orqali amalga oshiriladi. Tizim “bir impuls – ko‘p nishon” tamoyili asosida ishlaydi va bir vaqtning o‘zida bir nechta dronlarni faoliyatsiz holga keltira oladi.
Operator tizim chastotasi va quvvatini turli sharoitlarga moslashtira oladi. Shuningdek, xavfsiz hudud funksiyasi yordamida o‘z dronlariga zarar yetkazilmasligi kafolatlanadi.
Tizimni yangilash uchun maydonni tark etish shart emas, barcha o‘zgartirishlar masofadan amalga oshiriladi. GDLS tomonidan ishlab chiqilgan TRX robot bazasida qurilgan ushbu platforma 10 tonnalik gibrid-elektr transport vositasi bo‘lib, sun’iy intellekt va kuchli sensorlar bilan jihozlangan.
U bir marta quvvatlanishda 480 kilometr masofani bosib o‘ta oladi va soatiga 72 kilometr tezlikka ega. Radar va hisoblash tizimlari tufayli Leonidas AR ham avtonom, ham masofadan boshqariladigan rejimda ishlay oladi.

Leonidas создал новую автономную систему против дронов
Американские компании Epirus и General Dynamics Land Systems создали новую автономную роботизированную систему для борьбы с растущей угрозой дронов в современных войнах. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта система объединяет микроволновое оружие и искусственный интеллект, являясь эффективным средством защиты от дронов. Платформа под названием Leonidas Autonomous Robotic устанавливает высокомощное микроволновое оружие компании Epirus на шасси гусеничного робота весом 10 тонн, разработанного General Dynamics Land Systems.
В результате появилась мобильная и полностью автономная система, способная одним ударом уничтожить любую группу дронов. Система Leonidas выводит из строя электронику вражеских дронов с помощью мощных микроволновых импульсов.
Этот процесс осуществляется без ракет или артиллерийских средств, исключительно с помощью электромагнитной энергии. Система работает по принципу «один импульс – несколько целей» и может одновременно нейтрализовать несколько дронов.
Оператор может настраивать частоту и мощность системы в зависимости от различных условий. Также благодаря функции безопасной зоны гарантируется, что собственным дронам не будет нанесён ущерб.
Для обновления системы не требуется покидать поле, все изменения выполняются дистанционно. Построенная на базе робота TRX, разработанного GDLS, эта платформа представляет собой гибридно-электрическое транспортное средство весом 10 тонн, оснащённое искусственным интеллектом и мощными датчиками.
Она может преодолевать до 480 километров на одной зарядке и развивать скорость до 72 километров в час. Благодаря радарам и вычислительным системам Leonidas AR может работать как в автономном, так и в дистанционно управляемом режиме.
По мнению специалистов, Leonidas AR является новым этапом в области современных военных технологий, представляя собой не только эффективное средство против дронов, но и потенциально автоматизированную систему обороны для целых армий в будущем.