So‘nggi paytlarda Polsha havo hududiga kirgan dronlar Yevropa xavfsizligi masalasini yana dolzarb qilgan. Shu munosabat bilan Yevropa Komissiyasi rahbari Ursula fon der Lyayen “dron devori” nomli himoya tizimini taklif qildi.
Ushbu tizim kameralar, radarlar hamda dronlarni aniqlovchi sensorlardan iborat bo‘lib, u orqali dushman dronlarining harakatlari aniqlanadi va zararsizlantiriladi. Ukraina tajribasi ham ushbu loyihada qo‘llanilishi ko‘zda tutilgan.
Biroq Germaniya va Fransiya kabi yirik davlatlar ushbu rejani murakkab va qimmat deb baholamoqda. Shuningdek, loyiha bo‘yicha barcha davlatlar o‘rtasida kelishmovchiliklar mavjud.
Ba’zi mamlakatlar himoya tizimini Yevropa Komissiyasi emas, balki o‘zlari boshqarishni afzal ko‘rmoqda. Hozirgi vaqtda loyiha hali yakuniy tasdiqdan o‘tmagan va muhokamalar davom etmoqda.

Европа создает защиту от российских дронов
Европейский Союз планирует создать новую систему защиты от российских дрон-атак. Об этом сообщает Zamin.uz.
В последнее время дроны, проникшие в воздушное пространство Польши, вновь обострили вопрос безопасности в Европе. В связи с этим глава Европейской Комиссии Урсула фон дер Ляйен предложила систему защиты под названием «дроновая стена».
Эта система состоит из камер, радаров и сенсоров для обнаружения дронов, с помощью которых выявляются и нейтрализуются вражеские дроны. В проекте также предполагается использование украинского опыта.
Однако такие крупные государства, как Германия и Франция, оценивают этот план как сложный и дорогостоящий. Кроме того, существуют разногласия между всеми странами по проекту.
Некоторые страны предпочитают управлять системой защиты самостоятельно, а не через Европейскую Комиссию. В настоящее время проект еще не получил окончательного одобрения, и обсуждения продолжаются.