O‘zbekistonda seysmik xavfsizlikni mustahkamlash farmoni
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan seysmik xavfsizlikni mustahkamlash va seysmologiya sohasidagi ishlarni samarali tashkil etish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida farmon imzolandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hujjat mamlakatda zilzila xavfini oldindan aniqlash, xavfsiz infratuzilmani yaratish hamda sun’iy intellekt texnologiyalarini amaliyotga joriy etishni nazarda tutadi. Farmon doirasida madaniy meros obyektlari va yo‘l-transport inshootlarining zilzilaga chidamliligini doimiy monitoring qilish tizimi tashkil etiladi.
Shu bilan birga, seysmik xavfsizlik sohasini raqamlashtirish, ma’lumotlarni sun’iy intellekt yordamida tahlil qilish hamda qurilish maydonlarida tuproq mustahkamligini baholash kabi muhim vazifalar belgilandi. 2026-yil 1-yanvardan boshlab “A-373” va “M-39” avtomobil yo‘llari hamda ularga tutash tog‘li hududlardagi temir yo‘llar orqali radiolokatsion kosmik monitoring tizimi ishga tushiriladi.
Ushbu tizim ko‘chki va boshqa tabiiy ofatlar xavfini doimiy nazorat qiladi. Shuningdek, seysmik faol hududlarda sun’iy intellekt yordamida kuchli zilzilalarni o‘rta va uzoq muddatli prognoz qilish tizimi yo‘lga qo‘yiladi.
Dastlabki bosqichda bu tizim Toshkent shahrida tajriba tariqasida joriy etiladi. 2026-yil 1-martdan esa bino va inshootlarning zilzilabardoshligi sun’iy intellekt tahlili orqali baholanadi.
Farmonning asosiy maqsadi tabiiy ofatlar oqibatlarini oldindan aniqlash va fuqarolarning xavfsizligini ta’minlash darajasini yangi bosqichga ko‘tarishdan iboratdir. Bu chora-tadbirlar mamlakatimizda seysmik xavfsizlikni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

Указ о укреплении сейсмической безопасности в Узбекистане
Президент Республики Узбекистан подписал указ о дополнительных мерах по укреплению сейсмической безопасности и эффективной организации работ в области сейсмологии. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данный документ предусматривает предварительное выявление риска землетрясений в стране, создание безопасной инфраструктуры, а также внедрение технологий искусственного интеллекта на практике. В рамках указа будет создана система постоянного мониторинга сейсмостойкости объектов культурного наследия и транспортных сооружений.
Кроме того, определены важные задачи по цифровизации сферы сейсмической безопасности, анализу данных с помощью искусственного интеллекта и оценке прочности грунта на строительных площадках. С 1 января 2026 года будет запущена радиолокационная космическая система мониторинга вдоль автомобильных дорог «А-373» и «М-39», а также железных дорог в прилегающих горных районах.
Эта система будет постоянно контролировать риск схода лавин и других природных катастроф. Также в сейсмически активных районах будет внедрена система средне- и долгосрочного прогнозирования сильных землетрясений с помощью искусственного интеллекта.
На начальном этапе эта система будет внедрена в городе Ташкенте в качестве эксперимента. С 1 марта 2026 года сейсмостойкость зданий и сооружений будет оцениваться с помощью анализа искусственного интеллекта.
Основная цель указа — заранее выявлять последствия природных катастроф и вывести уровень обеспечения безопасности граждан на новый уровень. Эти меры будут способствовать дальнейшему укреплению сейсмической безопасности в нашей стране.