O‘zbekistonda yo‘ldosh aloqa tizimi kengaytiriladi
O‘zbekistonda raqamli infratuzilmani rivojlantirish va aloqa qamrovini kengaytirish bo‘yicha yangi bosqich boshlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezidentning 2025-yil 21-oktyabrda qabul qilingan “Respublikaning olis hududlarida aloqa qamrovini oshirishda yo‘ldosh aloqa texnologiyalarini joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori mamlakatda zamonaviy yo‘ldosh texnologiyalarini keng joriy etishga yo‘naltirilgan. Ushbu qarorning asosiy maqsadi – yer usti tarmoqlari yetib bormagan, aholi zichligi past bo‘lgan hududlarda ham barqaror va sifatli aloqa xizmatlarini ta’minlashdir.
Qarorda yo‘ldosh aloqa tizimlarini rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari aniq belgilangan. Xususan, o‘rta va past orbitali yo‘ldosh tizimlarini joriy etish uchun normativ-huquqiy asoslar yaratish rejalashtirilmoqda.
Bu esa yo‘ldosh internet xizmatlarini litsenziya asosida amalga oshirish imkonini beradi. Shuningdek, 2026-yil 1-yanvardan boshlab besh yil muddatga yo‘ldosh aloqa tarmoqlarini tashkil etishda bir qator imtiyozlar beriladi.
Import qilinadigan qurilmalar, dasturiy mahsulotlar va ehtiyot qismlar bojxona to‘lovlaridan ozod qilinadi. Yo‘ldosh orqali ko‘rsatiladigan telekommunikatsiya xizmatlari qo‘shilgan qiymat solig‘idan, operatorlarning bu xizmatlari esa foyda solig‘idan ozod qilinadi.
Ekspertlar ta’kidicha, mazkur qaror nafaqat aloqa infratuzilmasini yaxshilash, balki ta’lim, tibbiyot, logistika va xavfsizlik sohalarida ham katta imkoniyatlar yaratadi. Olis hududlardagi maktab va shifoxonalarda onlayn xizmatlarni joriy etish, tezkor ma’lumot almashinuvi hamda iqtisodiy faollikni oshirishda yo‘ldosh internet muhim rol o‘ynaydi.
Qarorda, shuningdek, yo‘ldosh aloqa tarmoqlarini tashkil etishda xalqaro tajriba va yetakchi kompaniyalar bilan hamkorlik qilish, texnologiyalarni transfer qilish hamda mahalliy mutaxassislarni tayyorlash masalalari ham belgilangan. O‘zbekistonda raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish strategiyasi doirasida yo‘ldosh texnologiyalari yaqin yillarda aholining barcha qatlamlariga yuqori tezlikdagi internet xizmatlarini yetkazishda asosiy vositalardan biriga aylanishi kutilmoqda.

В Узбекистане расширяется спутниковая связь
В Узбекистане начался новый этап развития цифровой инфраструктуры и расширения покрытия связи. Об этом сообщает Zamin.uz.
Указ Президента от 21 октября 2025 года «О мерах по внедрению спутниковых технологий для повышения покрытия связи в отдалённых районах республики» направлен на широкое внедрение современных спутниковых технологий в стране. Основная цель этого указа – обеспечить стабильные и качественные услуги связи в районах, куда не доходят наземные сети и где низкая плотность населения.
В указе чётко определены приоритетные направления развития спутниковых систем связи. В частности, планируется создание нормативно-правовой базы для внедрения спутниковых систем со средней и низкой орбитой.
Это позволит осуществлять услуги спутникового интернета на основе лицензирования. Кроме того, с 1 января 2026 года на срок пять лет будут предоставлены ряд льгот при организации спутниковых сетей связи.
Импортируемое оборудование, программное обеспечение и запасные части будут освобождены от таможенных платежей. Телефонные услуги, предоставляемые через спутник, будут освобождены от налога на добавленную стоимость, а операторы этих услуг – от налога на прибыль.
По мнению экспертов, данный указ создаёт большие возможности не только для улучшения инфраструктуры связи, но и в сферах образования, медицины, логистики и безопасности. Внедрение онлайн-услуг в школах и больницах отдалённых районов, оперативный обмен данными и повышение экономической активности будут играть важную роль благодаря спутниковому интернету.
В указе также предусмотрены вопросы сотрудничества с международным опытом и ведущими компаниями при организации спутниковых сетей связи, передача технологий и подготовка местных специалистов. В рамках стратегии развития цифровой экономики Узбекистана в ближайшие годы спутниковые технологии станут одним из основных средств предоставления высокоскоростного интернета всем слоям населения.