Sun’iy intellekt past sifatli kontentdan zarar ko‘radi
Olimlar yangi tadqiqot natijalariga ko‘ra, sun’iy intellekt past sifatli kontent bilan ta’minlanganda uning fikrlash va axloqiy qobiliyatlari sezilarli darajada pasayishini aniqlashdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ma’lumot Wired nashri tomonidan e’lon qilindi. Texas universiteti, Texas A&M hamda Perdyu universiteti mutaxassislari ikki xil neyron tarmoqni o‘rgatib, ularning natijalarini taqqoslashdi.
Birinchi model ijtimoiy tarmoqlardagi ommabop qisqa videolar, breynrotlar va shov-shuvli kontent asosida o‘qitildi. Tahlil ko‘rsatdiki, bunday past sifatli ma’lumot bilan o‘qitilgan sun’iy intellektning kognitiv qobiliyati kamaydi, mulohaza yuritish darajasi yomonlashdi va axloqiy yondashuvi zaiflashdi.
Hatto unga psixopat xususiyatlar ham xos bo‘lib qoldi. Mutaxassislar bu holatni keyinchalik qayta o‘qitish orqali to‘liq bartaraf etish qiyinligini ta’kidlashmoqda.
Singapur Milliy universiteti dotsenti Junyuan Xongning fikricha, sun’iy intellektda “miyaning chirishi” boshlangach, keyingi sof ta’lim uni to‘liq tiklay olmaydi. Shuning uchun sifatli va ishonchli ma’lumotlar bilan ishlash sun’iy intellekt rivojida muhim ahamiyatga ega hisoblanadi.

Искусственный интеллект страдает от низкокачественного контента
Ученые по результатам нового исследования выяснили, что при обеспечении искусственного интеллекта низкокачественным контентом его мыслительные и моральные способности значительно снижаются. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта информация была опубликована изданием Wired. Специалисты Техасского университета, Техас A&M и Университета Пердью обучили две разные нейронные сети и сравнили их результаты.
Первая модель была обучена на популярных коротких видео из социальных сетей, брейнротерах и сенсационном контенте. Анализ показал, что искусственный интеллект, обученный на таком низкокачественном материале, снизил когнитивные способности, ухудшил уровень рассуждений и ослабил моральный подход.
У него даже проявились психопатические черты. Специалисты подчеркивают, что впоследствии полностью устранить это состояние путем повторного обучения сложно.
По мнению доцента Национального университета Сингапура Джуньюан Хонга, когда у искусственного интеллекта начинается «разложение мозга», последующее чистое обучение не способно полностью его восстановить. Поэтому работа с качественной и надежной информацией имеет важное значение в развитии искусственного интеллекта.