Mashhur tadbirkor va Tesla kompaniyasi rahbari Ilon Mask millionlab robotlardan iborat armiyani yaratishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Wired nashri xabariga ko‘ra, u bu loyihani amalga oshirish uchun kompaniya ustidan yanada kuchliroq nazorat o‘rnatish zarurligini ta’kidlagan. Mask investorlar bilan bo‘lgan suhbatida shunday degan: “Faraz qiling, men ulkan robotlar armiyasini tuzdim.
Bunday holatda kimdir meni chetga surib qo‘yishi mumkinmi? Agar biz bu armiyani yaratadigan bo‘lsak, hech bo‘lmaganda unga kuchli ta’sir o‘tkaza olamanmi?
Gap faqat nazorat haqida emas, aynan ta’sir haqida ketmoqda. Agar men ta’sirga ega bo‘lmasam, bu loyiha men uchun xavfli bo‘ladi.” Milliarder fikricha, Tesla tomonidan ishlab chiqilayotgan Optimus nomli robotlar turli sohalarda — zavodlarda ishlab, bolalarga g‘amxo‘rlik qilishda ham foydali bo‘lishi mumkin.
Unga ko‘ra, Optimus juda ajoyib jarroh bo‘lishi mumkin. “Tasavvur qiling, har bir inson bunday mukammal jarroh xizmatidan foydalanish imkoniga ega bo‘lsa,” deydi Mask.
Shuningdek, uning fikricha, Tesla robotlari yordamida qashshoqlik yo‘qolgan, har bir inson eng yuqori darajadagi tibbiy yordamdan foydalanadigan yangi dunyo yaratiladi. Ma’lum qilinishicha, kelgusi yilning fevral yoki mart oylariga qadar Optimus robotining to‘liq ishlab chiqishga tayyor prototipi tayyor bo‘ladi.
Robotlarni ommaviy ishlab chiqarish esa 2026 yil oxirida boshlanishi rejalashtirilgan. Dastlabki bosqichda 5 mingtagacha odamga o‘xshash robot yetkazib berilishi kutilmoqda.

Илон Маск создает армию из миллионов роботов
Известный предприниматель и глава компании Tesla Илон Маск планирует создать армию из миллионов роботов. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации издания Wired, он подчеркнул необходимость усиления контроля над компанией для реализации этого проекта. Маск в разговоре с инвесторами сказал: «Представьте, что я создал огромную армию роботов.
В такой ситуации может ли кто-то отстранить меня? Если мы создадим эту армию, смогу ли я хотя бы оказывать на неё сильное влияние?
Речь идет не только о контроле, а именно о влиянии. Если у меня не будет влияния, этот проект станет для меня опасным.» По мнению миллиардера, роботы под названием Optimus, разрабатываемые Tesla, могут быть полезны в различных сферах — на заводах, а также в уходе за детьми.
Он считает, что Optimus может стать замечательным хирургом. «Представьте, если каждый человек сможет воспользоваться услугами такого совершенного хирурга», — говорит Маск.
Кроме того, по его мнению, с помощью роботов Tesla будет создан новый мир, где исчезнет бедность, и каждый человек получит доступ к медицинской помощи самого высокого уровня. Сообщается, что к февралю или марту следующего года будет готов прототип робота Optimus, полностью готовый к производству.
Массовое производство роботов планируется начать к концу 2026 года. На первом этапе ожидается поставка до 5 тысяч человекоподобных роботов.