Bumi robotining bo‘yi 94 santimetr, og‘irligi esa 12 kilogrammni tashkil qiladi. U zamonaviy kompozit materiallardan yasalgan bo‘lib, yengil va barqaror harakatlana oladi.
Robot buyruqlarga javob berishi, yurishi va raqsga tushishi mumkin. Harakat va barqarorlik tizimi kompaniyaning o‘z mutaxassislari tomonidan ishlab chiqilgan ilg‘or algoritmlarga asoslangan.
Yangi Bumi robot nafaqat uyda yordamchi sifatida, balki ta’lim sohasida ham foydalanishga mo‘ljallangan. Uning ochiq dasturiy platformasi orqali talabalar va tadqiqotchilar robot uchun o‘z dasturlari va ssenariylarini yaratish imkoniga ega bo‘ladi.
Noetix Robotics bu loyihani odamsimon robotlarni kundalik hayotga joriy etish yo‘lida muhim qadam deb biladi. Kompaniya ma’lum qilishicha, Bumi robotiga oldindan buyurtmalar Xitoydagi ikki yirik savdo bayrami — Double 11 (11 noyabr) va Double 12 (12 dekabr) kunlarida qabul qilinadi.
Shuningdek, 2025 yilning oktabr oyida Xitoyning Deep Robotics kompaniyasi har qanday ob-havo sharoitida faoliyat ko‘rsata oladigan ilk gumanoid robotni taqdim etgani haqida xabar berilgan edi. Xitoy sun’iy intellekt va robototexnika sohasida yetakchi davlatlardan biri bo‘lishni maqsad qilgan holda, bu texnologiyalarni hayotning barcha jabhalariga keng joriy etish uchun doimiy ravishda yangi yutuqlar yaratmoqda.
Bu esa mamlakatning raqobatbardoshligini oshirish va kelajakdagi rivojlanishiga katta hissa qo‘shadi.

Презентация недорогого гуманоидного робота в Китае
Стартап страны Noetix Robotics разработал нового гуманоидного робота — Bumi. Об этом сообщает издание Robotics and Automation News.
По словам компании, цена робота Bumi примерно равна стоимости смартфона iPhone 17, то есть около 1370 долларов. Noetix Robotics подчеркивает, что это первый в мире высокоэффективный и недорогой человекоподобный робот.
Рост робота Bumi составляет 94 сантиметра, а вес — 12 килограммов. Он изготовлен из современных композитных материалов, что обеспечивает легкость и устойчивость движений.
Робот может выполнять команды, ходить и танцевать. Система движения и устойчивости основана на передовых алгоритмах, разработанных собственными специалистами компании.
Новый робот Bumi предназначен не только для помощи дома, но и для использования в образовательной сфере. Через открытую программную платформу студенты и исследователи смогут создавать собственные программы и сценарии для робота.
Noetix Robotics считает этот проект важным шагом на пути внедрения человекоподобных роботов в повседневную жизнь. Компания сообщает, что предварительные заказы на робота Bumi будут приниматься во время двух крупных торговых праздников в Китае — Double 11 (11 ноября) и Double 12 (12 декабря).
Кроме того, в октябре 2025 года китайская компания Deep Robotics представила первого гуманоидного робота, способного работать в любых погодных условиях. Китай, стремясь стать одним из ведущих государств в области искусственного интеллекта и робототехники, постоянно создает новые достижения для широкого внедрения этих технологий во все сферы жизни.
Это способствует повышению конкурентоспособности страны и вносит значительный вклад в ее будущее развитие.