Bloombergning xabariga ko‘ra, sun'iy intellekt agentlari texnologiya sohasida ishni yengillashtirish o‘rniga, "tezroq va ko‘proq bajarish" bosimini kuchaytirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu holat ko‘plab mutaxassislar orasida xavotir va charchoqni keltirib chiqarmoqda. Dasturchilar "sun'iy intellekt charchog‘i"dan shikoyat qilmoqda, ya'ni yangi imkoniyatlardan chetda qolish qo‘rquvi doimiy stressni yuzaga keltirmoqda.
Loyiha menejerlari va dizaynerlar kod yozish ishlariga kirishayotgani sababli an'anaviy rollar aralashib ketmoqda. Tadqiqotlarga ko‘ra, rahbarlar sun'iy intellekt ko‘p vaqt tejaydi deb hisoblamoqda, ammo oddiy xodimlar bu amaliyotda katta o‘zgarish sezmayapti.
"Vazifa kengayishi" effekti tufayli sifatsiz kodni tozalash muhandislar ishini yanada oshirmoqda. Mutaxassislar sun'iy intellekt mahsuldorligi vahimasi "foydasiz ish"larni ko‘paytirishi mumkinligini ta'kidlamoqda.
Eng samarali natijalar ba'zi loyihalarni umuman boshlamaslikni bilishda bo‘lishi mumkin. Sun'iy intellekt va "vaybkoding" imkoniyatlari yuqori baholanmoqda, ammo yechim mustahkam bo‘lmasa, natija kutilganidek bo‘lmasligi mumkin.
O‘tgan yili yangi ilovalar soni 40 foizga oshgani qayd etilmoqda, bu esa raqamli shovqinni yanada kuchaytirmoqda. Tarixda ma’lumotga erishish osonlashgani sari uning qadri pasaygani kuzatilgan.
XXI asrda esa asosiy muammo ma’lumot tanqisligi emas, balki ortiqcha axborot shovqinidir.
[miniposter=web-300]NASA kadrlar yetishmovchiligi sababli muhim loyihalarda qiyinchilikka uchradi[/miniposter]
NASA kadrlar yetishmovchiligi sababli muhim loyihalarda qiyinchilikka uchradi
AQSH Milliy aeronavtika va koinot boshqarmasi (NASA) so‘nggi bir yil ichida misli ko‘rilmagan kadrlar yetishmovchiligiga duch keldi. Bu haqda One.uz xabar beradi. AQSH Hisob palatasining yangi

Искусственный интеллект усиливает усталость в сфере технологий
По сообщению Bloomberg, агенты искусственного интеллекта в сфере технологий усиливают давление «делать быстрее и больше» вместо того, чтобы облегчать работу. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта ситуация вызывает тревогу и усталость у многих специалистов. Программисты жалуются на «усталость от искусственного интеллекта», то есть страх остаться вне новых возможностей вызывает постоянный стресс.
Поскольку менеджеры проектов и дизайнеры начинают заниматься написанием кода, традиционные роли смешиваются. Исследования показывают, что руководители считают, что искусственный интеллект экономит много времени, однако обычные сотрудники не замечают значительных изменений на практике.
Из-за эффекта «расширения задач» очистка некачественного кода увеличивает нагрузку на инженеров. Специалисты подчеркивают, что паника вокруг продуктивности искусственного интеллекта может привести к увеличению «бесполезной работы».
Наиболее эффективные результаты могут заключаться в умении вовсе не начинать некоторые проекты. Возможности искусственного интеллекта и «вайбкодинга» высоко оцениваются, но если решение не является надежным, результат может не оправдать ожиданий.
В прошлом году отмечен рост числа новых приложений на 40%, что усиливает цифровой шум. В истории наблюдалось, что по мере упрощения доступа к информации её ценность снижалась.