O‘zbekistonda dronlardan foydalanish tartibi soddalashtiriladi
2026 yildan boshlab O‘zbekistonda korxonalar uchun dronlardan foydalanish tartibi sezilarli darajada osonlashtirilishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident farmoni asosida qabul qilingan davlat dasturi doirasida fuqaro aviatsiyasida uchuvchisiz uchish vositalaridan foydalanish qoidalari liberallashtiriladi. Bu o‘zgarishlar natijasida yuridik shaxslarga dronlarni import qilish, ishlab chiqarish va ulardan foydalanish huquqi beriladi.
Shu bilan birga, dronlar, ularning ehtiyot qismlari, sotuv va texnik xizmat ko‘rsatish tizimi ham tartibga solinadi. Bu jarayonlar litsenziya va sertifikatlar asosida amalga oshiriladi, ya’ni har bir qadam qoidalar asosida bo‘ladi.
Xavfsizlik masalalari ham e’tibordan chetda qolmaydi. Mamlakat havo hududi “yashil”, “sariq” va “qizil” zonalarga bo‘linib, har bir hududda qayerda va qanday sharoitda uchish mumkinligi aniq belgilab beriladi.
Parvozlarni kuzatish va nazorat qilish uchun yagona avtomatlashtirilgan raqamli infratuzilma joriy etiladi. Shu bilan birga, dron operatorlari uchun maxsus o‘qitish dasturlari va guvohnoma hamda litsenziya berish tizimi yo‘lga qo‘yiladi.
Bu borada Mudofaa, Transport va Raqamli texnologiyalar vazirliklari hamda Strategik rivojlanish va islohotlar agentligiga 2026 yil iyunigacha tegishli hujjat loyihasini ishlab chiqish vazifasi yuklatilgan.

В Узбекистане упростят порядок использования дронов
С 2026 года в Узбекистане ожидается значительное упрощение порядка использования дронов для предприятий. Об этом сообщает Zamin.uz.
В рамках государственной программы, принятой на основании указа Президента, будут либерализованы правила использования беспилотных летательных аппаратов в гражданской авиации. В результате этих изменений юридическим лицам будет предоставлено право на импорт, производство и использование дронов.
При этом будут урегулированы вопросы, связанные с дронами, их запасными частями, системой продажи и технического обслуживания. Эти процессы будут осуществляться на основе лицензий и сертификатов, то есть каждый шаг будет регулироваться правилами.
Вопросы безопасности также не останутся без внимания. Воздушное пространство страны будет разделено на «зеленые», «желтые» и «красные» зоны, в каждой из которых будет чётко определено, где и при каких условиях разрешены полёты.
Для наблюдения и контроля полётов будет внедрена единая автоматизированная цифровая инфраструктура. Кроме того, для операторов дронов будет организована система специального обучения, выдачи удостоверений и лицензий.
В этой сфере Министерствам обороны, транспорта и цифровых технологий, а также Агентству стратегического развития и реформ поручено разработать соответствующий проект документа до июня 2026 года.