Ovozli robot ruscha haqoratlarni tez o‘rgandi
Kommunal xizmatlar boshqaruv kompaniyalari uchun yaratilgan ovozli robot dastlabki bir oy ichida mijozlar bilan muloqotda ishlatiladigan ruscha haqoratli so‘zlarni o‘rganib oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu holat uning ishlab chiquvchilarini xatoni tuzatishga majbur qildi. Bu haqda Axborot modellashtirish texnologiyalari tashkilotlari milliy birlashmasi (NOTIM) prezidenti Mixail Viktorov Sibir qurilish forumida ma’lum qildi.
Viktorovning ta’kidlashicha, neyrotarmoq o‘rganish qobiliyatiga ega bo‘lib, dastlabki oydayoq haqoratli so‘zlarni o‘zlashtirdi. U "Kim bilan yursang, shunday bo‘lasan" maqolini keltirib, bu holatni izohladi.
NOTIM rahbari bu holatni fuqarolar bilan samarali muloqot qilish uchun muhim ko‘rsatkich sifatida baholadi. Ovozli yordamchi mijozlarning 80 foiz savollarini hal qilishi mumkin, lekin ba’zi favqulodda vaziyatlarda odamlarning g‘azablanishi va operator yordami zarur bo‘lishi mumkin.

Голосовой робот быстро выучил русские оскорбления
Голосовой робот, созданный для управляющих компаний коммунальных услуг, за первый месяц работы в общении с клиентами выучил русские ругательные слова. Об этом сообщил Zamin.uz.
Этот случай заставил его разработчиков исправить ошибку. Об этом на Сибирском строительном форуме сообщил президент Национального объединения организаций информационного моделирования (NOTIM) Михаил Викторов.
По словам Викторова, нейросеть обладает способностью к обучению и уже в первый месяц усвоила ругательства. Он привёл пословицу «С кем поведёшься, от того и наберёшься», чтобы объяснить эту ситуацию.
Руководитель NOTIM оценил этот случай как важный показатель для эффективного общения с гражданами. Голосовой помощник может решить 80 процентов вопросов клиентов, но в некоторых чрезвычайных ситуациях может потребоваться помощь оператора из-за раздражения людей.
Также 30 января было сообщено, что искусственный интеллект не распознаёт простые эмодзи. Китайские учёные выяснили, что нейросеть воспринимает эмодзи как избыточный и неоднозначный сигнал, вызывающий сбой в системе.