Rossiyada Telegram faoliyatini cheklash choralari ko'rilmoqda
Rossiyada Telegram messenjerining faoliyatini cheklash bo‘yicha choralar ko‘rilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda RBK nashri soha vakillari va rasmiy idoralar manbalariga asoslanib xabar berdi. Ma’lum bo‘lishicha, Roskomnadzor 2026 yil 10 fevraldan boshlab Telegram ishini qisman sekinlashtirish bo‘yicha amaliyotlarni boshlagan.
Manbalarning ta’kidlashicha, "sekinlashtirish choralarining" ayrimlari allaqachon qo‘llangan, ammo rasmiy idoralar hozircha bu borada izoh bermagan. 9 va 10 fevral kunlari rossiyalik foydalanuvchilar Telegram ishlashidagi uzilish va muammolar haqida shikoyat qilganlar.
Yanvar va dekabr oylarida ham shunga o‘xshash holatlar kuzatilgan edi. Shu bilan birga, Axborot siyosati qo‘mitasi raisining o‘rinbosari Aleksandr Yushchenko bu masala qo‘mitada muhokama qilinmaganini aytib o‘tgan.
Unga ko‘ra, agar Telegram qonunchilik talablariga mos ishlamasa, uni to‘sish ehtimoli mavjud. Eslatib o‘tamiz, 2018 yilda Rossiya Federal xavfsizlik xizmati Telegram’dan xabarlarni deshifrlash kalitlarini talab qilgan edi.

В России принимаются меры по ограничению деятельности Telegram
В России принимаются меры по ограничению деятельности мессенджера Telegram. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает издание РБК со ссылкой на представителей отрасли и официальные источники. Как стало известно, Роскомнадзор с 10 февраля 2026 года начал практические действия по частичному замедлению работы Telegram.
По словам источников, некоторые из «мер по замедлению» уже применены, однако официальные органы пока не комментируют эту ситуацию. 9 и 10 февраля российские пользователи жаловались на перебои и проблемы в работе Telegram.
В январе и декабре также наблюдались подобные случаи. При этом заместитель председателя Комитета по информационной политике Александр Ющенко отметил, что этот вопрос не обсуждался в комитете.
По его словам, если Telegram не будет работать в соответствии с законодательными требованиями, существует вероятность его блокировки. Напомним, в 2018 году Федеральная служба безопасности России требовала от Telegram ключи для расшифровки сообщений.