Xitoylik olimlar past orbitadagi sun’iy yo‘ldoshlar, jumladan, Starlink tizimiga ta’sir qilishi mumkin bo‘lgan yangi mikroto‘lqinli qurilmani taqdim etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda South China Morning Post xabar berdi va ijtimoiy tarmoqlarda ham keng muhokama qilinmoqda. Qurilma Sian shahridagi Shimoli-g‘arbiy yadro texnologiyalari institutida ishlab chiqilgan bo‘lib, TPG1000Cs deb nomlanadi.
Ayrim mutaxassislar uni "Starlink qotili" deb atashmoqda. Qurilma yuqori quvvatli mikroto‘lqin texnologiyasiga asoslanadi va 60 soniya davomida 20 GVtgacha bo‘lgan impulslar chiqara oladi.
Bu past orbitadagi aloqa va kuzatuv yo‘ldoshlari ishida jiddiy uzilishlar keltirib chiqarishi mumkin. Mutaxassislar fikricha, past orbitadagi Starlink yo‘ldoshlari faoliyatini buzish uchun 1 GVt quvvat yetarli bo‘lishi mumkin, yangi qurilma esa bundan bir necha karra kuchliroq.
Qurilmaning uzunligi taxminan 4 metr, og‘irligi esa 5 tonna atrofida bo‘lib, uni turli transport vositalariga joylashtirish mumkin. Bunga qadar mavjud bo‘lgan shunga o‘xshash mikroto‘lqin tizimlari odatda uzluksiz 3 soniyadan ortiq ishlay olmagan va ancha yirik bo‘lgan.
TPG1000Cs esa bir seansda bir necha mingta yuqori energiyali impuls chiqarishga qodir va uzoq davom etgan sinovlarda barqarorligini ko‘rsatgan. Umuman olganda, bu yangilik kosmosdagi infratuzilmani kuchaytirishga qaratilgan texnologiyalar rivojlanib borayotganidan darak beradi.
Fan taraqqiyoti davom etayotgan bo‘lsa-da, bu texnologiyalar kiberpank uslubidagi voqealarga o‘xshab ketadi.

В Китае создано устройство, угрожающее системе Starlink
Китайские ученые представили новое микроволновое устройство, которое может воздействовать на спутники на низкой орбите, включая систему Starlink. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает South China Morning Post, и тема широко обсуждается в социальных сетях. Устройство разработано в Институте ядерных технологий Северо-Западного университета в городе Сиань и называется TPG1000Cs.
Некоторые специалисты называют его «убийцей Starlink». Устройство основано на технологии высокомощных микроволн и способно выдавать импульсы мощностью до 20 ГВт в течение 60 секунд.
Это может вызвать серьезные сбои в работе спутников связи и наблюдения на низкой орбите. По мнению экспертов, для нарушения работы спутников Starlink на низкой орбите достаточно мощности в 1 ГВт, а новое устройство в несколько раз мощнее.
Длина устройства составляет примерно 4 метра, а вес около 5 тонн, что позволяет размещать его на различных транспортных средствах. Ранее существовавшие аналогичные микроволновые системы обычно не могли работать непрерывно более 3 секунд и были значительно крупнее.
TPG1000Cs способен выдавать несколько тысяч высокоэнергетических импульсов за один сеанс и показал стабильность в длительных испытаниях. В целом, это новшество свидетельствует о развитии технологий, направленных на усиление инфраструктуры в космосе.