Google DeepMind: Sun'iy Intellekt Bilan O'yin Dunyo Yaratish
Google DeepMind kecha o‘zining yangi va o‘ziga xos Project Genie loyihasini ommaga taqdim etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu loyiha sun’iy intellekt yordamida foydalanuvchi kiritgan oddiy matn yoki yuklangan rasm asosida interaktiv o‘yin dunyosini yaratish imkoniyatini taqdim etadi. Yangi texnologiya Genie 3 modeli asosida ishlaydi va bu sohada yangi davrni boshlab berishi kutilmoqda.
Endi foydalanuvchilar, masalan, "Zefir qasr" deb yozishlari bilan sun’iy intellekt nafaqat tasvirni chizadi, balki uni boshqariladigan qahramon bilan o‘yin muhitiga aylantiradi. Foydalanuvchilar ushbu dunyo ichida erkin harakatlana oladilar.
Hozirgi bosqichda o‘yin jarayoni 60 soniya bilan cheklangan. Sinov jarayonlari shuni ko‘rsatdiki, Genie 3 modeli multfilm, anime va plastilin uslubidagi xayoliy dunyolarni yaratishda muvaffaqiyatli natijalarga erishmoqda.
Biroq, fotorealistik tasvirlar borasida texnologiya hali rivojlantirishga muhtoj. Mualliflik huquqlarini himoya qilish maqsadida Disney va boshqa mashhur brendlarning himoyalangan qahramonlarini yaratish imkoniyati cheklangan.
Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, Project Genie shunchaki ko‘ngilochar o‘yinchoq emas. Bu haqiqiy sun’iy ong yaratish yo‘lida muhim qadamdir.
Sun’iy intellekt endilikda dunyo fizikasini tushunib, uni virtual muhitda simulyatsiya qilish qobiliyatiga ega bo‘lmoqda. Kelajakda ushbu texnologiyadan robotlarni o‘qitish va o‘rgatish jarayonlarida asos sifatida foydalanish rejalashtirilgan.

Google DeepMind: Создание игрового мира с помощью искусственного интеллекта
Google DeepMind вчера представила общественности свой новый и уникальный проект Project Genie. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот проект предоставляет возможность создавать интерактивный игровой мир на основе простого текста, введённого пользователем, или загруженного изображения с помощью искусственного интеллекта. Новая технология работает на базе модели Genie 3 и ожидается, что она откроет новую эру в этой области.
Теперь пользователи, например, написав "Зефирный замок", искусственный интеллект не только нарисует изображение, но и превратит его в игровой мир с управляемым персонажем. Пользователи смогут свободно перемещаться внутри этого мира.
На текущем этапе игровой процесс ограничен 60 секундами. В ходе тестирования было показано, что модель Genie 3 успешно создаёт фантастические миры в стиле мультфильмов, аниме и пластилина.
Однако технология ещё нуждается в развитии в части фотореалистичных изображений. В целях защиты авторских прав ограничена возможность создавать защищённых персонажей Disney и других известных брендов.
По мнению специалистов, Project Genie — это не просто развлекательная игрушка. Это важный шаг на пути создания настоящего искусственного сознания.
Искусственный интеллект теперь способен понимать физику мира и симулировать её в виртуальной среде. В будущем планируется использовать эту технологию в качестве основы для обучения и тренировки роботов.