The Verge nashrining ma'lumotlariga ko‘ra, videoxosting aynan shu kabi "SI-slop" kontent tarqatgan yirik kanallarni o‘chira boshladi. Kapwing montaj xizmati hisobotida YouTube 5,9 million obunachiga ega bo‘lgan CuentosFacianantes kanalini platformadan olib tashlaganini qayd etdi.
Ushbu kanalning videolari umumiy ko‘rilishi 1,2 milliard martadan oshgani ma’lum qilingan. Shuningdek, 5,8 millionlik auditoriyaga ega bo‘lgan Imperio de Jesus kanali ham YouTube’dan o‘chirilgan.
Bu "tozalash" jarayoni YouTube bosh direktori Nil Mohan tomonidan sifatsiz SI-kontentning ko‘payishi borasidagi xavotirdan so‘ng faollashdi. U foydalanuvchilarga murojaat qilib, platformada SI-slop tarqalishini kamaytirish, shuningdek, spam va klikbeytga qarshi kurash tizimlarini kuchaytirishga va’da berdi.
Mutaxassislar "SI-slop" deganda bir xil ssenariy, sun’iy ovoz, tasodifiy kadrlar va tez-tez takrorlanadigan "sensatsiya" uslubidagi roliklar tushunilishini aytishadi. Bunday kontent tez ko‘payib, tavsiyalar lentasini to‘ldirib qo‘yadi, natijada haqiqiy mehnat qilingan videolar ko‘rilishi qiyinlashadi.
Shu sababli YouTube’ning keskin choralari oddiy tomoshabinlar uchun "lentam tozalanadi" degan umidni kuchaytiradi, kontent yaratuvchilar uchun esa bir aniq signal beradi: sun’iy intellektdan foydalanish mumkin, lekin mazmun, sifat va halollik birinchi o‘rinda bo‘lishi kerak. Hozirda platformadagi asosiy trend shundan iboratki, kim sifatni ushlay olmasa, algoritmlar va qoidalar ham buni kechirmaydi.

YouTube усилил борьбу с контентом низкого качества
Платформа YouTube вышла на новый уровень борьбы с низкокачественными и бессодержательными видео, созданными с помощью искусственного интеллекта. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным издания The Verge, видеохостинг начал удалять крупные каналы, распространявшие именно такой «ИИ-мусор» контент. В отчёте монтажного сервиса Kapwing отмечается, что YouTube удалил с платформы канал CuentosFacianantes с 5,9 миллионами подписчиков.
Сообщается, что общее количество просмотров видео этого канала превысило 1,2 миллиарда. Также был удалён канал Imperio de Jesus с аудиторией в 5,8 миллиона подписчиков.
Этот процесс «очистки» активизировался после обеспокоенности генерального директора YouTube Нила Мохана ростом низкокачественного ИИ-контента. Он обратился к пользователям с обещанием сократить распространение ИИ-мусора на платформе, а также усилить системы борьбы со спамом и кликбейтом.
Эксперты объясняют, что под «ИИ-мусором» понимаются ролики с одинаковыми сценариями, искусственным голосом, случайными кадрами и часто повторяющимся стилем «сенсации». Такой контент быстро распространяется, заполняя ленту рекомендаций, из-за чего становится сложно просматривать видео, созданные с реальным трудом.
Поэтому решительные меры YouTube вселяют надежду у обычных зрителей на «очистку ленты», а для создателей контента служат чётким сигналом: использование искусственного интеллекта возможно, но содержание, качество и честность должны быть на первом месте. Сейчас основная тенденция на платформе такова, что те, кто не может удержать качество, не будут прощены алгоритмами и правилами.